Podle BIS se Rusko snaží posílit svůj vliv na ekonomiku ČR

07.09.2011 14:07

BIS zjistila, že v loňském roce vyvíjelo Rusko větší snahu o posílení vlivu na českou ekonomiku a energetiku. Nepravdivé se nakonec ukázalo tvrzení ruských úřadů, že se v Česku nábožensky radikalizují kavkazské národy.

Podle BIS se Rusko snaží posílit svůj vliv na ekonomiku ČR

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) se v loňském roce zvýšila snaha ruských zpravodajů, diplomacie, federálních agentur a obchodních firem, aby měli větší vliv na českou ekonomiku a energetiku. Podobnou informaci přinesla BIS i ve zprávě za rok 2009.

Jako nepravdivé se naopak ukázalo tvrzení ruských úřadů, že se v České republice nábožensky radikalizují příslušníci kavkazských národů. Ti se pak měli podle Ruska po návratu na Kavkaz dopouštět teroristické činnosti.

Dále ze zprávy BIS: Čeští soudci mají kontakty s mafií

"Na základě analýzy dostupných informací k dotčeným kauzám však BIS konstatuje, že se z ruské strany jednalo o manipulaci s fakty za účelem prosazení svého specifického pojetí kavkazského terorismu a jeho řešení a projev snahy donutit ČR k přijetí tohoto ruského konceptu," stojí ve zprávě BIS.

V předchozích letech zvyšovala ruská strana svou aktivitu hlavně kvůli plánované stavbě protiraketového radaru USA. V roce 2010 prý byli ruští zpravodajové pod různým krytím a "pod diplomatickým krytím provádějí činnosti, které se neslučují s náplní práce diplomata". Podobně BIS hovoří i o čínských diplomatech, jejichž funkcí jsou spíše zpravodajské aktivity.

Související: Lesy ČR znásobily zisk kvůli průhlednějším tendrům. Poslanec Oliva: to je lež

Kromě ruských aktivit se ve zprávě ještě zmiňují i zmanipulované české státní zakázky. "Mezi časté jevy patřily provázanost veřejného zadavatele a uchazeče o zakázku, snaha o přidělení veřejné zakázky bez výběrového řízení, úprava zadávacích podmínek ve prospěch předem vybraného kandidáta, nadhodnocování zakázky," stojí ve zprávě.

BIS upozorňuje například na Správu železniční a dopravní cesty nebo Lesy ČR. V roce 2010 prý "přitahovaly Lesy ČR pozornost lobbistů a podnikatelů, kteří se snažili získat podíl na jejich veřejných zakázkách".

Čtěte více:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…