Podle Human Rights Watch ukrajinští povstalci mučí civilisty

29.08.2014 12:57

Proruští povstalci na východě Ukrajiny zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci. Informovala o tom dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Separatisté, kteří v oblasti bojují proti ukrajinské armádě, prý rovněž civilisty zadržují kvůli tomu, aby jim mohli posloužit jako rukojmí.

Podle Human Rights Watch ukrajinští povstalci mučí civilisty
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Od dubna letošního roku zadrželi ozbrojení bojovníci podporující vznik nikým neuznané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky již stovky civilistů. Zaměřili se především na své kritiky, mezi které patří novináři, proukrajinští aktivisté, náboženští aktivisté a v některých případech i jejich rodinní příslušníci.

Proruští separatisté se dopouštějí hrůzných zločinů

„Proruští povstalci se pravidelně dopouštějí hrůzných zločinů," uvedl ředitel HRW pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson. „Máme pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kdo je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině," dodal.

Organizace svou novou zprávu zveřejnila na základě dvacítky konkrétních případů, kdy se rebelové zmocnili civilistů. Pracovníci HRW rovněž mluvili s 12 lidmi, kteří popsali, jak je jejich věznitelé bili, kopali, bodali, způsobili jim tržné rány nebo je pálili cigaretami. Nejméně šest zadržených bylo použito jako rukojmí kvůli výkupnému nebo kvůli výměně za povstalce držené ukrajinskými úřady. Tři lidé, jejichž případy Human Rights Watch dokumentovala, zůstávají i nadále v zajetí v Doněcku.

Bývalí zadržení lidskoprávní organizaci řekli, že je zadržovali na několika místech v Doněcku, Slavjansku a Makijivce, mimo jiné v budovách původně patřících ukrajinské tajné službě SBU nebo v budovách místních zastupitelstev. Experti pracující pro HRW byli 17. srpna svědky toho, jak představitel Doněcké lidové republiky před úřadem SBU v Doněcku předčítal seznam 55 zadržených. Poslouchala ho velká skupina místních obyvatel, kteří doufali, že se něco dozví o svých zmizelých příbuzných. Obyvatelé Doněcku, který je pod kontrolou separatistů, uvedli, že podobné seznamy zadržovaných civilistů se předčítají každý večer.

HRW považuje za znepokojivé informace o mimosoudních popravách

Organizace Human Rights Watch považuje rovněž za znepokojující informace o možných mimosoudních „popravách" a dalších úmrtích zadržovaných civilistů. Dostali se jí do rukou například tři rozsudky smrti nad civilisty, které vydal povstalecký válečný tribunál ve Slavjansku. U dvou osob byla již poznámka „popraven". Jak HRW dodává, zda byli tito lidé skutečně usmrceni, se nedalo nezávisle ověřit. Nicméně s podobnými nařízeními k „popravám" se setkalo přímo na místě i několik zahraničních reportérů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …