Podle Orbána se Maďarsko Rusku nepřibližuje

24.11.2014 15:15

Kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán, jehož politika vůči Moskvě znepokojuje Brusel, popřel, že by se jeho země přibližovala k Rusku. V rozhovoru poskytnutém německému ekonomickému deníku Handelsblatt konstatoval, že se Maďarsko k Rusku neblíží, ani se od něj nevzdaluje.

Podle Orbána se Maďarsko Rusku nepřibližuje
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Handelsblattu si nejjasněji stěžoval na sankce přijaté Unií proti Rusku kvůli ukrajinské krizi. Evropa se tím podle něj „střílí do nohy".

Maďarský politik, který je na Západě kritizován rovněž kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými „reformami" právního řádu, odmítl, že by měl nějaké mimořádné vztahy s Putinem. „Vedl jsem s ním těžká jednání. Přitom jsme měli úspěšné, ale také velmi nepříjemné momenty," konstatoval v rozhovoru, z něhož přinesla výňatky agentura MTI.

Řekl také, že Maďarsko chce mít mezi sebou a Ruskem „bezpečnostní nárazníkovou zónu" a podporuje, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie. Předtím ale tato země musí být ekonomicky a politicky stabilní a musí být schopna chránit své hranice.

Orbán: Nedemokratické země jsou mnohem úspěšnější než Evropa

Na otázku ohledně svých údajných sympatií k autoritářským režimům, jaké jsou například v Rusku a v Číně, maďarský premiér poznamenal, že „přiznání si, že nedemokratické země jsou mnohem úspěšnější než Evropa, je obtížněji stravitelné než snížená konkurenceschopnost Evropské unie". Úspěch Číny je podle něj „duševním traumatem" pro Evropu.

Orbán tvrdí, že bojoval proti Rusku za svrchovanost své země a že zabránil tomu, aby ruští investoři získali pětadvacetiprocentní kapitálový podíl v „ropné a plynařské společnosti". Trval také na tom, že získal kontrolu „nad dohodou o dodávkách plynu do Maďarska".

Pokud jde o záměr maďarské vlády rozšířit jadernou elektrárnu v Paksi v centrální části země s ruskou účastí, premiér řekl, že jiné země byly také vítány, aby podaly na tento projekt nabídku. Nicméně jedině Rusko vyhovovalo všem stanoveným kritériím - bezpečnostním, vlastnickým i finančním. „Proto také vyhrálo," dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…