Podle Orbána se Maďarsko Rusku nepřibližuje

24.11.2014 15:15

Kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán, jehož politika vůči Moskvě znepokojuje Brusel, popřel, že by se jeho země přibližovala k Rusku. V rozhovoru poskytnutém německému ekonomickému deníku Handelsblatt konstatoval, že se Maďarsko k Rusku neblíží, ani se od něj nevzdaluje.

Podle Orbána se Maďarsko Rusku nepřibližuje
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Handelsblattu si nejjasněji stěžoval na sankce přijaté Unií proti Rusku kvůli ukrajinské krizi. Evropa se tím podle něj „střílí do nohy".

Maďarský politik, který je na Západě kritizován rovněž kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými „reformami" právního řádu, odmítl, že by měl nějaké mimořádné vztahy s Putinem. „Vedl jsem s ním těžká jednání. Přitom jsme měli úspěšné, ale také velmi nepříjemné momenty," konstatoval v rozhovoru, z něhož přinesla výňatky agentura MTI.

Řekl také, že Maďarsko chce mít mezi sebou a Ruskem „bezpečnostní nárazníkovou zónu" a podporuje, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie. Předtím ale tato země musí být ekonomicky a politicky stabilní a musí být schopna chránit své hranice.

Orbán: Nedemokratické země jsou mnohem úspěšnější než Evropa

Na otázku ohledně svých údajných sympatií k autoritářským režimům, jaké jsou například v Rusku a v Číně, maďarský premiér poznamenal, že „přiznání si, že nedemokratické země jsou mnohem úspěšnější než Evropa, je obtížněji stravitelné než snížená konkurenceschopnost Evropské unie". Úspěch Číny je podle něj „duševním traumatem" pro Evropu.

Orbán tvrdí, že bojoval proti Rusku za svrchovanost své země a že zabránil tomu, aby ruští investoři získali pětadvacetiprocentní kapitálový podíl v „ropné a plynařské společnosti". Trval také na tom, že získal kontrolu „nad dohodou o dodávkách plynu do Maďarska".

Pokud jde o záměr maďarské vlády rozšířit jadernou elektrárnu v Paksi v centrální části země s ruskou účastí, premiér řekl, že jiné země byly také vítány, aby podaly na tento projekt nabídku. Nicméně jedině Rusko vyhovovalo všem stanoveným kritériím - bezpečnostním, vlastnickým i finančním. „Proto také vyhrálo," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …