Podle opozice nemůže koalice vládnout dál, je třeba nových voleb

17. 6. 2013 6:10

Podle sociálních demokratů není možné, aby současná koalice vládla dál, byť s jiným premiérem. ČSSD je nadále přesvědčena o nutnosti rozpustit Poslaneckou sněmovnu a uspořádat nové volby. Totéž požadují i komunisté a Věci veřejné.

Podle opozice nemůže koalice vládnout dál, je třeba nových voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Současný ministerský předseda Petr Nečas (ODS) v neděli večer oznámil, že na funkci dnes rezignuje v souvislosti s kauzou kolem zatčení své spolupracovnice Jany Nagyové. Chce, aby koalice pokračovala s premiérem nominovaným za ODS.

VV oznámily, že nepodpoří staronovou vládu, pokud v ní odstupujícího premiéra nahradí první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba, sdělila šéfka poslaneckého klubu opoziční strany Kateřina Klasnová.

"Já jsem přesvědčen, že tato koalice nemůže pokračovat, není legitimní," řekl v reakci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož je koalice postavena na přeběhlících a politické korupci. "Takováto koalice nemůže pokračovat, nemůže se zbavit jednoho člověka v čele a tvářit se, že se nic neděje."

Logické vyústění

První místopředseda sociální demokracie Michal Hašek v tiskovém prohlášení uvedl, že Nečasova rezignace je "jediným logickým vyústěním současné vážné politické krize". ČSSD je podle něj připravena okamžitě zahájit jednání s dalšími parlamentními politickými stranami a prezidentem o nalezení ústavní cesty k co nejrychlejšímu konání nových voleb. Snaha udržet v čele země koalici ODS, TOP 09 a LIDEM neodpovídá politické realitě, míní Hašek.

Místopředseda ČSSD v nedělní diskusi televize Prima Family uvedl, že by Nečasova vláda v demisi mohla fungovat dva měsíce do mimořádných voleb. Po tu dobu by se měla věnovat likvidaci následků povodní.

Tejc doufá, že prezident Miloš Zeman dostojí svým názorům a nejmenuje vládu, která je postavena na straně, jež nevzešla z voleb. Narážel tím na uskupení LIDEM, které se v průběhu volebního období odštěpilo od Věcí veřejných a které hlava státu opakovaně kritizovala. 

"VV nehodlají podpořit nějaký staronový slepenec, pokud by měl Nečase nahradit například ministr průmyslu Kuba, který je loutkou jihočeského kmotra ODS (Pavla) Dlouhého," sdělila Klasnová. Kuba je prvním místopředsedou ODS a po odchodu Nečase z čela vlády a strany bude zřejmě hrát v jednáních hlavní roli.

Podle Tejce, který zopakoval, že nejlepším řešením by byly nové volby v co nejbližším termínu, není ani možné, aby pokračoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli účasti na údajné politické korupci v současném skandálu.

Pro nové volby je i KSČM

O nutnosti nových voleb jsou přesvědčeni i komunisté. "Doporučuji ústavní usnesení o rozpuštění sněmovny a nové volby," napsal ČTK jejich předseda Vojtěch Filip. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik vyjádřil názor, že demise byla jediným řešením krize Nečasovy vlády. Karty by podle něj měli znovu rozdat občané.

"Padla jedna figura na šachovnici, teď je řešení do značné míry v rukou prezidenta republiky. Stále se ale domnívám, že nejčistším řešením by byly předčasné volby," uvedla Klasnová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…