Podle politologů vezme Bursíkova nová strana hlasy zeleným a TOP 09

31.08.2013 11:52

Nová Liberálně ekologická strana Martina Bursíka (LES) může nejvíce voličů přebrat TOP 09 a zeleným. Server iDnes.cz to zjistil od několika politologů. Část podporovatelů může získat i mezi lidmi, kteří dříve volili ODS. Pro levicové strany to ovšem nebude konkurence.

Podle politologů vezme Bursíkova nová strana hlasy zeleným a TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

K zaregistrování strany došlo v pátek na Ministerstvu vnitra. Bursík zatím jedná s ostatními stranami na spolupráci na kandidátkách. Uvažuje, zda LES vůbec půjde do voleb samostatně. Původně měla strana spolupracovat s lidovci, to nakonec nevyšlo.

Bursík může mnohé přilákat, ale také odradit

Politologové se shodují, že LES bude mít sympatie voličů Strany zelených nebo TOP 09. Rozhodně neovlivní zemanovce nebo sociální demokraty.

"Programové zaměření strany může být atraktivní pro celou řadu voličů, ti ale zohledňují také personální obsazení. Martin Bursík je politická osobnost, která mnohé dokáže přilákat, ale mnohé také odradit," řekl iDnes.cz politolog Lukáš Jelínek.

LES sníží zeleným šance dostat se do sněmovny

Za Bursíkem prý půjde řada sympatizantů nebo členů Strany zelených, kteří mají sklon být loajální k určitému politickému proudu a ne ke straně.

Daniel Kunštát z agentury CVVM se obává, že po zaregistrování LES nebudou mít zelení žádnou šanci překročit hranici volitelnosti.

Bursíkovci budou s TOP 09 soupeřit o mladé voliče

Nová strana Martina Bursíka bude cílit zejména na mladé voliče, obyvatele měst, vzdělanější a bohatší. Na takový elektorát se zaměřuje třeba TOP 09. "U LES mám stále pocit, že patří personálně i politicky k TOP 09, protože ta má vazbu na kulturně-politický tábor kolem Václava Havla," podotkl Kunštát.

Liberální ekologové mají šanci najít příznivce i mezi bývalými voliči ODS a Unie svobody. Část hlasů by mohli vzít i hnutí podnikatele Andreje Babiše. V tomto případě ale bude silnější Babišovo ANO, které funguje déle.

Na samotnou ODS pak LES nebude mít velký vliv. Občanští demokraté se prezentovali jako strana průmyslová a méně zelená. Navíc ODS zbylo jen pevné jádro voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

14:30 Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se s…