Podmínka pro novináře za kritiku premiéra. Vítejte v členské zemi NATO, usilující o vstup do EU

10.12.2015 16:24

V Turecku byli odsouzeni tři novináři k podmíněnému trestu odnětí svobody na více než rok. Provinili se tím, že ve svých příspěvcích na Twitteru údajně urazili tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua. Ve středu o tom rozhodl prvoinstanční soud v Ankaře. Informuje Today's Zaman.

Podmínka pro novináře za kritiku premiéra. Vítejte v členské zemi NATO, usilující o vstup do EU
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Soud v Ankaře ve středu vydal rozsudek nad třemi novináři z tureckého deníku Today's Zaman. Ti se provinili urážkou premiéra Davutoglua ve svých příspěvcích na Twitteru.

Rozhodnutí soudu poslalo hlavního editora Bülenta Kenese a redaktora Celila Sagira na rok a dva měsíce do vězení. Třetí z novinářů, Sevgi Akarcesmeová, která přispívá jak do Zaman, tak i do jeho anglické odnože Today's Zaman, dostala trest odnětí svobody na rok a pět měsíců. Všichni tři mají odklad výkonu trestu na pět let.

V žalobě tureckého premiéra stojí, že tito tři se dopustili urážky jeho funkce. Jejich příspěvky však měly podle deníku k urážkám daleko a do hromadné žaloby, kterou turecký premiér podal, byl zahrnut i komentář pod jedním z těchto příspěvků. Ten premiéra označuje za „lháře“, jenže jej nepsal nikdo ze zmíněných novinářů. „Jak můžu být zodpovědná za cizí komentář ke svému tweetu?“ ptala se Akarcesmeová.

Kenes mezitím znovu uveřejnil zmíněné tweety a dodal, že „pokud nechce být Davutoglu nazýván lhářem, neměl by lhát“.

Celý text zde

V příspěvcích, jež jsou předmětem žaloby, se Kenes vyjádřil k tvrdým zákrokům proti médiím, ke kterým došlo v prosinci 2014. Tehdy byli zatčeni dva novináři, o nichž Davutoglu tvrdil, že se měli dostavit k soudu, což neučinili. Údajně ale oba k soudu došli, ten je však odmítl přijmout.

Sagir se ve svém příspěvku vyjádřil, že Davutoglu ve svých argumentech, proč vlastně byli novináři zatčeni, sáhl k obyčejným pomluvám.

Kenes byl již dříve odsouzen za urážku prezidenta, aniž jej však ve svém příspěvku jakkoliv zmínil. Tehdy si vysloužil 21 měsíců odnětí svobody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Užitečnost veřejnoprávních médií

Kde jste přišel na to, že většina společnosti považuje veřejnoprávní média za užitečná a souhlasí s platbami za ně? Dle mého názoru je to lež. Neznám jediného člověka ve svém okolí (stovky lidí), který by s vaším názorem souhlasil. Kdyby se udělalo referendum zda platit, či ne, koncesionářské poplat...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Záhada kolem Pekarové. Babiš znovu o kokainu ve Sněmovně

16:40 Záhada kolem Pekarové. Babiš znovu o kokainu ve Sněmovně

Odhalení o nalezení kokainu v Poslanecké sněmovně více než rok po tomto incidentu způsobilo bouřlivé…