Podmínky exekucí se zpřísní. Prý málo

13.06.2012 22:44

Poslanci přijali změnu zákona, která zpřísňuje podmínky práce exekutorů. Dlužníci se budou moci spolehnout na pro ně příznivější pravidla. Žalobě by například měla předcházet výzva k dobrovolnému zaplacení dluhu.

Podmínky exekucí se zpřísní. Prý málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž.
reklama

Změnu zákona, která dnes prošla sněmovnou, považuje za nepatrnou také analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle. „Projevila se tady fatální pasivita ministerstva spravedlnosti. Byla zde možnost výrazným způsobem přiblížit legislativní praxi z oblasti vymáhání v České republice k ostatním zemím EU. To se bohužel nestalo,“ řekl Českému rozhlasu Hůle.

Odměny advokátům se nesníží

Tomu v novele chybí například právě výše odměn advokátů. I když začne platit schválená novela, nadále bude konečná částka podle Hůleho překračovat původní dlužnou částku o několik řádů.

„Praxe z oblasti etiky se u řady exekutorů zlepšuje. Na rozdíl od praxe řady advokátů. Zde je jednoznačné selhání Advokátní komory jako takové právě v kultivaci stavu a v přístupu k etice ve vztahu k dlužníkovi. Pokud by došlo k výraznému snížení nákladů, primárně by to přispělo i velkým věřitelům. Těm, kteří mají pohledávky 10 000 korun a více. Ti jsou nyní odkázáni i na padesátiměsíční čekání, než je po dlužníkovi vymoženo třeba pět pokut za jízdu načerno,“ dodal pro ČRo Hůle. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…