Podnikatelské odbory podporují škrty na úřadech: Živnostníci odnášeli vládní experimenty celé roky

14.01.2022 15:36

Vládní koalice se rozhodla zmrazit platy úředníků a ústavních činitelů, za což si vysloužila ostrou kritiku z řad české justice. Prezident Unie státních zástupců a žalobce Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Jan Lata dokonce nevyloučil, že v případě, že by zákon schválený poslanci nezastavil Senát či prezident Miloš Zeman, mohlo by dojít dokonce až na soudní spory. Naopak velkou pochvalu si za tento odvážný krok vláda vysloužila od zástupců podnikatel a živnostníků. Podle Radomila Bábka, předsedy Podnikatelských oborů, by však mělo jít pouze o první krok.

Podnikatelské odbory podporují škrty na úřadech: Živnostníci odnášeli vládní experimenty celé roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radomil Bábek

„Zmrazení platů úředníků a ústavních činitelů je jen první krok. Kdo tohle nevidí, nebo vidět nechce, by měl být označen jako zjevný nepřítel prosperity naší země. Dalším logickým krokem musí být navázání výplat všech státních zaměstnanců na výkonnost privátního sektoru,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj je nutná systémová změna, která povede ke štíhlejší a efektivnější státní správě. Cílem je, aby se průměrná výše platu ve státní správě pohybovala na úrovni 80 procent průměrného výdělku ve firmách. 
 

Anketa

Jste pro zrušení covid pasů, tedy pro to, aby neočkovaní mohli volně chodit kamkoliv?

89%
9%
hlasovalo: 23759 lidí
Právě Podnikatelské odbory dlouhodobě upozorňují na to, že podnikatelé a jejich zaměstnanci mají průměrné výdělky mnohem nižší, než úředníci a státní zaměstnanci. Navíc počet lidí, které stát zaměstnává za poslední čtyři roky stoupl o více než 60 000 a celkově stát přímo vyplácí téměř půl milionu zaměstnanců. „Za stejné období pak jejich mzdové nároky stouply o 90 miliard korun,“ upozornil Radomil Bábek s tím, že navíc v době lockdownu byl státním úředníkům na rozdíl od podnikatelů a jejich zaměstnanců vyplácen plat ve 100 procent. „A mnozí k tomu dostávali navíc i vysoké finanční odměny,“ dodal Bábek. 
 
Podle předsedy Podnikatelských odborů musí skončit zjevná disproporce mezi privátním veřejným sektorem. „Efektivita státu v mezinárodním srovnání výkonnosti neustále klesá. ČR se v celosvětovém žebříčku propadla za poslední čtyři roky o 34 míst. Pokles výkonnosti veřejného sektoru kriticky hodnotí ve svých zprávách i Nejvyšší kontrolní úřad. Je víc než zřejmé, že stát nutně potřebuje redukční dietu. Nemůžeme si dovolit vyživovat armádu neefektivních úředníků,“ uzavírá Radomil Bábek.
 
Podle Michala Dvouletého, místopředsedy Strany soukromníků ČR, může být právě přebujelý státní aparát překážkou nastartování ekonomického růstu po období covidu. „Živnostníci a malí podnikatelé se v posledních letech staly obětními beránky nejrůznějších vládních experimentů. Za poslední dekádu vláda naházela živnostníkům pod nohy snad historicky nejvíc klacků. Stále přísnější regulace, zcela zbytečné EET, čím dál více kontrol, formulářů a hlášení. Vše pak umocnila série lockdownů, které na rozdíl od velkých fabrik odskákaly zase jen malé firmy. Zato úředníkům se rok co rok přidávalo bez ohledu na produktivitu jejich práce. Je třeba tento trend zastavit a provést odvážnou antibyrokratickou revoluci, nikoliv pouze kosmetické změny. Jedině tak se dočkáme skutečného restartu drobného podnikání v naší zemi,“ je přesvědčený Michal Dvouletý. 
 

Ing. Michal Dvouletý, MBA

  • Soukromníci
  • zastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
  • krajský zastupitel
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…