Podpora křesťanských hodnot v praxi: Ministerstvo ruší program na obnovu kapliček

23.08.2018 14:28

Ministerstvo zemědělství nepočítá s pokračováním dotačního programu na obnovu kapliček, cest nebo regionálních zemědělských muzeí. ČTK to dnes sdělil vedoucí tiskového odboru úřadu Václav Tampír. Zprávu přinesla ČTK.

Podpora křesťanských hodnot v praxi: Ministerstvo ruší program na obnovu kapliček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Miroslav Toman
reklama

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce kvůli tomu interpelovat jak současného ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), tak premiéra Andreje Babiše (ANO). Program spouštěl Jurečka, každoročně v něm byly stovky milionů korun.

„Program Obnova a údržba kulturních a venkovských prvků je z rozhodnutí již předchozího ministra (Jiřího) Milka (za ANO) ukončen a v roce 2019 již nebude vypsán, dobíhat budou pouze platby na letos přijaté žádosti,“ sdělil ČTK Tampír. V letošním roce ještě ministerstvo schválilo žádosti za 129 milionů korun, které proplatí.

Ministerstvo kultury, pod které by program mohl teoreticky spadat, ČTK sdělilo, že speciální dotační program od ministerstva zemědělství přebírat nebude. „Ministerstvo kultury má svoje vlastní dotační finanční programy, z nichž se obnova kapliček, které jsou kulturními památkami, již dávno podporuje,“ řekla ČTK mluvčí resortu Simona Cigánková.

Jurečka o tom chce s Tomanem mluvit. „Mají něco napsáno v programovém prohlášení vlády, kde o kultuře hovoří poměrně intenzivně, a tady prostě najednou dochází k zásadnímu obratu,“ domnívá se místopředseda KDU-ČSL. Podle něj by se mělo v rozpočtu ministerstva zemědělství najít alespoň 200 milionů korun na pokračování programu, například na pomoc regionálním zemědělským muzeím, na opravy polních cest nebo odpočinkových míst. „To všechno nyní hážou do koše,“ dodal Jurečka.

Program byl podle něj pro regiony přínosný i tím, že šlo o malé projekty, které dělali místní truhláři nebo tesaři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, učte se romsky. My jsme z civilizace! 1000 let nás ponižují. Romové se hlásí o práva, vaše děti to poznají

10:34 Češi, učte se romsky. My jsme z civilizace! 1000 let nás ponižují. Romové se hlásí o práva, vaše děti to poznají

„Znalost romštiny by Čechům zjednodušila život.“ Nebo: „Pocházíme ze země, kde vyrostl div světa, kd…