Podporovalo Rusko Trumpa? Aféra FBI nabírá úplně jiný směr
12.07.2025 14:09 | Monitoring
Od roku 2016 procházejí Spojené státy bouřlivým obdobím, kdy se spravedlnost a bezpečnostní instituce ocitají v epicentru politického konfliktu. Klíčovým bodem zlomu byla operace Crossfire Hurricane – vyšetřování údajného spiknutí mezi Trumpovou prezidentskou kampaní a Ruskem.
Foto:
Repro Bílý dům
Popisek: Donald Trump na palubě Air Force One
O devět let později, stojí Spojené státy před dalším historickým momentem. CNN informuje, že FBI zahájila trestní řízení proti dvěma bývalým vrcholným zpravodajcům, Johnu Brennanovi (exředitel CIA) a Jamesi Comeymu (exředitel FBI), kvůli jejich roli v zinscenované kauze známé jako RussiaGate.
Dne 31. července 2016 FBI oficiálně spustila operaci Crossfire Hurricane s cílem prověřit údajné vazby mezi Trumpovým volebním týmem a Ruskou federací. Vyšetřování částečně stavělo na tzv. Steele Dossier, což byl soubor neověřených tvrzení, financovaný prostřednictvím právníků napojených na Demokratickou stranu. Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera (2019) však později nepotvrdila žádné důkazy o spolčení mezi Trumpem a Ruskem. Autor těchto tvrzení se dnes skrývá, jak upozornila ABC.
Zásadní kritika přišla až v květnu 2023 s publikací zprávy zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama, který tři roky analyzoval okolnosti vzniku vyšetřování. „FBI selhala v zachování věrnosti zákonu.“ Podle Durhama FBI neměla dostatek zpravodajských informací pro zahájení tak vážné akce. Durham ve zprávě dokládá, že FBI manipulovala se soudem FISA, aby získala povolení k odposlechu Trumpova poradce Cartera Page. Vynechala přitom důležité informace, které by obvinění oslabily. FBI podle něj také vědomě ignorovala informace o možném ovlivňování ze strany Clintonovy kampaně.
V srpnu 2022, několik měsíců po oznámení Trumpovy prezidentské kandidatury, provedla FBI razii v jeho sídle Mar-a-Lago na Floridě. Agentura tvrdila, že zabavila stovky dokumentů, které měly být klasifikované. Trump obvinění odmítl a argumentoval, že část dokumentů byla již dříve odtajněna. Také byli v souvilosti s RussiaGate obžalováni blízcí spojenci Donalda Trumpa. Poradci jako Peter Navarro či Steve Bannon strávili měsíce ve federální věznici za údajné maření spravedlnosti.
Podle pozdějších zjištění se mezi dokumenty nacházely i osobní materiály (včetně lékařských zpráv a korespondence). Některé právní názory upozorňovaly, že podobným způsobem nakládali s dokumenty i bývalí prezidenti Obama a Biden, aniž by proti nim byla vedena razie. Republikáni, včetně Jima Jordana nebo senátora J. D. Vance, mluví o zpolitizované justici: „Máme dvě Ameriky. Jednu, kde lhaní Kongresu není problém, a druhou, kde za telefonát skončíte ve vězení,“ tvrdí Jordan.
Téměř deset let po začátku celé aféry se karta otáčí. FBI v červenci 2025 zahájila trestní řízení proti Brennanovi a Comeymu za údajné zneužití moci, manipulaci zpravodajských podkladů a úniky informací do médií. AP News informuje, že obvinění jsou založena na informacích z ministerstva spravedlnosti i vysoce postavených zdrojů v Kongresu, existují záznamy o jejich vědomé spolupráci pro politickou konkurenci Donalda Trumpa.
Analytici upozorňují, že pokud se potvrdí zneužití FBI a CIA k politickým účelům, půjde o nejvážnější institucionální selhání od dob Watergate. Zároveň ale platí, že systematické stíhání bývalých prezidentových spojenců bez jasného důkazního rámce může vést k erozi právního státu z druhé strany.