Podporujete hazard jako váš místopředseda Kalousek, vmetl zelený pražskému radnímu

20. 9. 2013 22:40

Pražský radní Lukáš Manhart má za to, že absolutní zákaz hazardních heren v Praze by vedl pouze k tomu, že by vznikaly herny načerno. S tím však zásadně nesouhlasí člen zastupitelstva Prahy 4 Petr Štěpánek ze Strany zelených. Černé herny by se prý nezrodily, protože by je prakticky nešlo utajit. Na Manharta následně tvrdě zaútočil, když prohlásil, že otevřel prostor pro korupci a podnikatele v hazardu.

Podporujete hazard jako váš místopředseda Kalousek, vmetl zelený pražskému radnímu
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě

V Praze se pod vedením TOP 09 sníží počet heren. Nezmizí však úplně. Jde tedy jen o polovičatý krok, který městu spíše uškodí, nebo byl přijat maximální možný kompromisní návrh? O tom v pátečních Událostech, komentářích České televize diskutovali radní Lukáš Manhart (TOP 09) a Petr Štěpánek (SZ), člen zastupitelstva Prahy 4.

TOP 09 mohla barony hazardu potopit

„Prohibice schválená ze dne na den by problémy hazardu neřešila. V tuto chvíli je 1051 míst, kde lze provozovat herny a nová vyhláška tento jev výrazně omezuje. Pokud úplně zakážeme tento jev, tak nám tady začnou vznikat černé herny. Jsem tedy toho názoru, že nulová tolerance hazardu problémy s hazardem a s ním spojenými patologickými jevy neřeší,“ poznamenal Manhart s tím, že počet heren se sníží na 313.

Štěpánek s tím však nesouhlasí. „Aby herny vydělávaly, tak je musí navštěvovat hodně lidí a není lehké je utajit,“ poznamenal. Herny z Prahy 2, kde dnes skutečně platí absolutní zákaz, se stěhují do městských částí, kde jsou povoleny. O tom podle Štěpánka svědčí i příklad z USA, kde zákaz heren platí ve 49 státech a černé herny se tam podle Štěpánka neobjevují.

Štěpánek v této souvislosti také poznamenal, že exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vytvářel prostor pro hazard, až ho zastavil Ústavní soud, jenž rozhodl, že je to v působnosti obcí. Na základě výroku Ústavního soudu mohl radní Manhart hazard v Praze zakázat, ale místo toho dal podnikatelům v hazardu čas, aby se vzpamatovali. Prý v tom hrála roli i korupce. Jasné důkazy pro tato tvrzení však Štěpánek nepředložil.

Městské části i provozovatelé musí vědět, na čem jsou

Manhart se proti tomuto útoku ohradil s tím, že městské části mají svobodu v rozhodování a pokud se rozhodnou tu či onu hernu zrušit, měly by to mít jasně podloženo, aby i provozovatelé věděli, jak budou městské části postupovat. „Nemohu vyloučit, že k absolutně žádnému korupčnímu jednání nedošlo, ale maximálně jsme omezili prostor pro korupci,“ zdůraznil Manhart.

S tím však Štěpánek nesouhlasil a znovu zopakoval, že rada hl. města Prahy měla přikročit k zákazu hazardu, protože jeho společenský přínos je nulový.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajemná SMS, útok na SPD, strach z EU. V ČT se provalilo info o Babišově vládě

7:54 Tajemná SMS, útok na SPD, strach z EU. V ČT se provalilo info o Babišově vládě

Ve včerejších Událostech, komentářích se řešilo hlasování a vztahy mezi ČSSD a ANO. Šlo jednak o vol…