Podvodníci prý mohou být v klidu. Prokazování majetku bude mírnější, než se původně myslelo

15.05.2015 7:28

Dle Lidových novin daňoví podvodníci, kteří nezatajují své příjmy ve velkém, mohou být v klidu, protože zákon o prokazování původu majetku nakonec bude platit jen pro ty, kterým nesedí přiznané příjmy o deset milionů a výše. Zákon měl původně platit i pro ty, kterým nesouhlasila tato čísla již od pěti milionů korun.

Podvodníci prý mohou být v klidu. Prokazování majetku bude mírnější, než se původně myslelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o rozpočtu na rok 2015

„Není podstatné, zda ta hranice je nastavena na třech, pěti, nebo deseti milionech. Jde o princip. Aktuálně hranice umožňuje finančním úřadům soustředit se na opravdu významné případy,“ řekl ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier.

Ministerstvo financí hájilo zvýšení hranice na 10 milionů s tím, že nebudou zatěžováni úředníci, kteří by se jinak věnovali vyhledávání jedinců, kteří zatajili menší částky. „Hranice byla změněna na základě připomínek například Komory daňových poradců. Pokud by byla nastavena příliš nízko, mohlo by to v konečném důsledku vést k nežádoucímu zatížení odborných kapacit, které by se měly soustředit na případy největších daňových úniků,“ řekl mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka.

Schvalování tohoto zákona nebude jednoduché, protože podnikatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy spolu s vládní radou pro inovace mají výtky. Vadí jim hlavně to, že úřady budou moci k „majetkovému striptýzu“, neboli dokázání příjmu, vyzvat také firmy.

„Trváme na tom, že kdyby došlo k vyloučení poplatníků daně z příjmů právnických osob z působnosti zákona, lze očekávat, že by docházelo k účelovému zakládání právnických osob a k ‚odklánění‘ majetku od nich,“ vysvětlila potřebu zahrnout do zákona firmy náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…