Pojď přednášet o lidských právech. Nemusíš nic vědět, proškolíme tě. Inzerát neziskovky budí úžas

12.06.2021 8:10

Nezisková organizace Amnesty International z Českých Budějovic hledá lektory, kteří by dětem na základních a středních školách vykládali o lidských právech. Musí být nadšení a platit je nebude. Ale práce je pro změnu skoro pro každého. „Vzdělání není podstatné,“ píše se v inzerátu. A na internetu se už objevily připomínky, jak nevzdělané do odborných pozic verbovala KSČ. „Úplně stejně tam píšou, že předchozí vzdělání není potřeba, to že si doplní za chodu, hlavní je kladný vztah k socialistickému zřízení,“ vzpomněl si lektor ze spolku, který se také zabývá vzděláváním.

Pojď přednášet o lidských právech. Nemusíš nic vědět, proškolíme tě. Inzerát neziskovky budí úžas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pouliční flash mob na téma trh s otroky, kterým česká pobočka Amnesty International chtěla upozornit na kruté zacházení s uprchlíky v Libyi a připomenout Světový den uprchlíků

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15904 lidí
Česká odnož neziskové organizace Amnesty International hledá lektory pro lidskoprávní workshopy. Což není nic neobvyklého, šíření osvěty má tato organizace, která dle svých slov „bojuje proti bezpráví i nesvobodě a usiluje o dodržování lidských práv po celém světě“, jako svůj cíl uvedeno již dlouho. Ovšem něco zvláštního na této poptávce po pozici je.

Nabídka visí na portálu Jobs.cz. Zde Amnesty International slibuje, že ti, kdo se přihlásí, budou „součástí změny, která má reálný dopad“. Pozice je určená pro „nadšené mladé lidi“, kteří o lidských právech budou vykládat na středních a základních školách na celém území České republiky. Zájemci budou muset být nadšení, protože pozice je, jak Amnesty International uvádí, čistě dobrovolnická, a tedy neplacená. Pokud někdo chce za práci pro Amnesty International dostat zaplaceno, momentálně organizace nabízí pouze dvě pozice, specialistu či specialistku péče o dárce a koordinátora či koordinátorku „kampaně proti diskriminaci a nenávisti“. Nicméně, že nezisková organizace využívá dobrovolnickou práci, také není nic neobvyklého.

Co však zaujmout může, je, že výklad o lidských právech nevyžaduje žádné vzdělání. „Chceš jít do toho, ale zároveň máš i pochybnosti, jestli by si to zvládl/a? Rychle je hoď za hlavu! My víme, že nikdo učený z nebe nespadl, a proto být lektorem je i pro úplné nováčky,“ vzkazuje nezisková organizace zájemcům.

A slibuje, že na akci trvající tři dny (2.–5. září) dobrovolníky proškolí. „Vyzkoušíš si aktivity z workshopů pro školy na vlastní kůži, seznámíš se se současnými lektory, kteří Tě přivítají mezi sebou a předají ti své zkušenosti a zážitky ze škol. Bude to super příležitost vyzkoušet si něco nového nebo oprášit/zdokonalit se a poznat kupu zajímavých lidí,“ tvrdí Amnesty International a říká, že hlavní je pozitivní přístup, se kterým jde všechno.

Doslova hledá „nadšence do vzdělávání lidskoprávních témat a práce s dětmi a mládeží“, kteří dostanou úvodní zaškolení a sérii navazujících tematických školení na témata jako LGBT, migrace a další lidskoprávní problematiku a také školení na „osobnostní a profesní rozvoj“, který je má naučit lektorské dovednosti, práci s třídním kolektivem a řešení krizových situací. Jak se píše v souhrnu pozice, „vzdělání není podstatné“.

Informace o pozici na Jobs.cz:

Toho, že děti o lidských právech budou poučovat lidé, u kterých „vzdělání nebylo podstatné“, si povšiml internetový komentátor Martin Gust. „S vědomostmi si nemusíš dělat starosti. Amnesty z tebe udělá lidskoprávního lektora i bez nich. Nějak podobně asi kdysi probíhaly přípravy dělnických kádrů. Bez vědomostí se prostě agituje lépe,“ přirovnal neziskovou organizaci, která se angažuje například v podpoře pro běloruskou opozici, Martin Gust. A ještě dodal: „Filosof Hejdánek v dobách Charty 77 vždy zdůrazňoval, že lidská práva nejsou ideologie. Obávám se, že v tomhle se zásadně mýlil.“

Se vzpomínkou přišel i Tomáš Houška, lektor spolku Česká pedagogická komora: „Máma má někde z padesátek takovou na stroji psanou výzvu, ať se lidi přihlásí na pozice profesorů, soudců a myslím ještě někoho. Úplně stejně tam píšou, že předchozí vzdělání není potřeba, to že si doplní za chodu, hlavní je kladný vztah k socialistickému zřízení.“

Obrázek oběžníku pak objevil další uživatel. Místní organizace KSČ ve Staré Vsi jím svolávala schůzi na 10.12.1948. A program byl: „Hlásiti se, kdo by chtěl působit jako soudcové, profesoři apod.“ Dále členové KSČ měli uvažovat, kdo by chtěl být důstojníkem z povolání a kdo členem SNB. Důležitá je však tato věta: „Mohout to býti jen dělníci neb malorolníci, a mohou míti jen obecnou školu.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec montovny, soběstačnost? Obří šance pro Česko. Lithium a ČEZ, toto je potřeba udělat

11:19 Konec montovny, soběstačnost? Obří šance pro Česko. Lithium a ČEZ, toto je potřeba udělat

V Česku by mohla do roku 2026 stát továrna na výrobu baterií do elektromobilů. Stát chce na projektu…