Pojďte si připomenout Listopad, platí to svazák Sekyra. A jeho koně Halík, Pehe, Žantovský...

02.11.2019 18:13

Komentátor Info.cz Petr Holec poukazuje na paradox, jejž s sebou nese Koncert pro budoucnost, který bude 17. listopadu na Václavském náměstí. Ačkoli to bude přední akce, která v metropoli připomene 30 let od revoluce, těší se podpoře od bývalého šéfa studentských svazáků, komunisty a sponzora politických stran Luďka Sekyry.

Pojďte si připomenout Listopad, platí to svazák Sekyra. A jeho koně Halík, Pehe, Žantovský...
Foto: Repro XTV
Popisek: Komentátor Info.cz Petr Holec
reklama

Na akci, která dle popisu nechce jen slavit, ale „v kontextu těchto výročí diskutovat o naší současnosti a budoucnosti“ a taky „kriticky zhodnotit, kde jsme a kam máme směřovat“, vystoupí podle Holce pozoruhodní hosté celkové. „Třeba Nora Fridrichová, přední tvář ‚nestranné‘ politické publicistiky ČT. Dalšími řečníky jsou převážně ‚obvyklí podezřelí‘ z tábora dobra, které na akci dosadil jeden z jejich hlavních partnerů Luděk Sekyra,“ dodává s podivem komentátor.

A rovnou přibližuje, kdo přesně Sekyra je – bohatý developer s jasnými politickými ambicemi, jenž si poslední dobou čistí svou svazáckou, komunistickou i polosvětovou (při byznysu jednal i se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem nebo s Romanem Janouškem) minulost okázalým mecenášstvím a hrou na duchovno.

„Ano, málokdo chce pořád dokola poslouchat Tomáše Halíka, který 17. listopadu přednáší to samé už třicet let, takže by za sebe klidně mohl poslat jen nahrávku. Jenže Halíka poslední dobou „pase“ Sekyra,“ podotýká Holec.

A nejde prý jen o Halíka. „Do správní a dozorčí rady své Nadace Sekyra kromě Jiřího Peheho nebo Daniela Kroupy usadil i Jiřího Přibáně nebo Michaela Žantovského, další řečníky Koncertu pro budoucnost.

Zvlášť u Žantovského, někdejšího blízkého přítele a spolupracovníka Havla, už nejde podle Holce ani o paradox: zatímco Havel seděl ve vězení, makal Sekyra na své komunistické dráze. A politicky se jistí i nyní: sponzoroval například KDU-ČSL, zatímco z Halíka by rád udělal prezidenta.

Pochyby o politické objektivitě a nezávislosti pak vzbuzuje i fakt, že na Koncertu pro budoucnost před dvěma lety, tedy během kampaně k prezidentským volbám, který Sekyra taky sponzoroval, směl překvapivě vystoupit hlavně jeho kůň Jiří Drahoš, jemuž Sekyra věnoval na „prezidentské“ konto milion korun.

Účast zmíněné ‚veřejnoprávní‘ Nory Fridrichové nebo moderace v podání její kolegyně z ČT Zuzany Tvarůžkové tomu nepomůže. Naopak, ČT rozhodně nezíská punc politické objektivity a nezávislosti, když její přední politické moderátorky vystoupí 17. listopadu na akci s takto jasným politickým podtextem.

Sekyra si podle Holce samozřejmě může politicky „pást“ koho chce, Ale ČT má, podle jeho slov, zůstat mimo Sekyrovu politickou stáj. „Stačí jediný pohled na seznam řečníků na Václaváku a uvidíte jen samé zástupce protizemanovského ‚dobra‘,“ dodává na závěr komentátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…