Pokles preferencí? Lidé vidí jen škrtat, škrtat, škrtat, chápe místopředseda TOP 09

24.10.2011 22:19

Karel Schwarzenberg ještě před víkendovým sněmem TOP 09 prohlašoval, že bude kandidovat na post hlavy státu jen v případě přímé volby. O víkendu ale otočil a připustil, že by se zúčastnil i volby nepřímé. Znamená to tedy, že TOP 09 vzdala své snahy o prosazení přímé volby prezidenta? Podle místopředsedy strany Marka Ženíška jde o nutné opatření.

Pokles preferencí? Lidé vidí jen škrtat, škrtat, škrtat, chápe místopředseda TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsednictvo TOP 09
reklama

„Jsme za to strašně rádi, jsme vděčni Karlu Schwarzenbergovi za to, že přijal nominaci i v případě, že by přímá volba nebyla," uvedl v pondělních Impulsech Václava Moravce Ženíšek. Některé strany prý podle všeho přímou volbu nemyslí až tak vážně.

Podle vnímání veřejnosti by kandidát na prezidenta měl být apolitický. Podle Marka Ženíška ale nominace nadstranického kandidáta není vhodná.

„To, co říkáte, že kandidát by neměl vycházet ze žádné strany, to si nemyslím. Když je nadstranický, může se stát, že ty strany budou nad ním, protože se umí lépe orientovat v politickém spektru," odpověděl Ženíšek na dotaz Václava Moravce.

„Tím, že jsme potvrdili Schwarzenberga jako kandidáta na prezidenta ČR, jsme chtěli zareagovat na to, co se děje v Evropě. Chtěli jsme dát najevo, že máme kandidáta, který by se při současné krizi, která je hlubší než se zdá a nikdo neví, co se za několik měsíců s EU stane, my jsme chtěli naznačit občanům České republiky, že tu stojí osoba, která by se v tuto stávající chvíli chovala jinak, než náš stávající prezident. Podnikl by kroky k zachování eurozóny a Evropské unie," uzavřel Ženíšek.

Lidé nesoudí v krajských volbách podle komunální, ale celostátní politiky

Preference strany TOP 09 pro nadcházející krajské volby jdou dolů. Podle Marka Ženíška by ale mohlo být hůř.

„Já osobně jsem čekal daleko větší propad v tuto chvíli, kdy jsou schváleny některé reformy. Z mediálního hlediska vidí lidé jen škrtat, škrtat, škrtat."

Pokud v krajských volbách překročí deset procent hlasů, bude to strana považovat za úspěch. „Pevně doufám, že v některých krajích to bude i víc než deset procent," věří místopředseda TOP 09.


V pondělí zveřejněný výzkum agentury STEM (více ZDE)


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …