Pokud Trump splní desetinu slibů, nezůstane na kameni kámen, soudí Ondřej Hejma

16. 11. 2016 23:15

Novinář a hostující profesor New York University in Prague Tomáš Klvaňa ve středečních Událostech, komentářích České televize debatoval s publicistou a hudebníkem Ondřejem Hejmou o tom, jak se promění Spojené státy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Pokud Trump splní desetinu slibů, nezůstane na kameni kámen, soudí Ondřej Hejma
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Uvidí se, co bude Trump dělat. Pokud bude alespoň z desetiny plnit své sliby, tak nezůstane na kameni kámen, ale to se uvidí,ô zahájil debatu Hejma. Klvaňa jeho slova potvrdil. „Všechno, co končící prezident Barack Obama nařídil ve formě exekutivního příkazu, může nový prezident Donald Trump skončit prakticky okamžitě,“ doplnil Klvaňa. Všechno ostatní bude záležet až na tom, jak se k jeho návrhům postaví Kongres.

Bude zajímavé se podívat na to, jakým týmem se Trump obklopí. Právě to podle Hejmy ukáže, kdo vlastně nového prezidenta podporuje a kdo pomohl k jeho zvolení. Otázkou také bude, zda a jak se promění rozložení sil v Kongresu. Dnes má Trump k dispozici republikánskou většinu, ale demokraté podle Klvani udělají vše pro to, aby mu vládu ztížili. Stejně jako to dělali republikáni za vlády Baracka Obamy.

Hosté se však neshodli na tom, jak to bude dál s NATO. Klvaňa se bojí toho, že se Spojené státy odkloní od obrany Evropy. Hejma se toho prý nebojí. „Tady je rozhodnuto, Češi dobře vědí, že jsou na Západě. To strašení Ruskem nezafungovalo ani v předvolební kampani v USA. Američané ale dobře vědí, proč platí lví podíl z prostředků na fungování Aliance a hned tak toho prý nenechají.“ Otázkou je, jak se promění zahraniční politika USA. „Domnívám se, že to šíření demokracie ohněm a mečem se trochu utlumí,“ uzavřel Hejma. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…