Pokud někdo odmítne očkování, nesmí mu být omezena jeho občanská práva a svobody, uvedl předseda SPD

06.01.2021 17:11

Hnutí SPD s předsedou Tomio Okamurou prosazují, aby ti, kteří očkování chtějí, měli možnost rychlého výběru bezpečné očkovací látky. „Pokud někdo odmítne očkování, nesmí mu být omezena jeho občanská práva a svobody. Testování a očkování nesmí být pro naše občany povinné, ale na bázi dobrovolnosti,“ dodává předseda SPD na svém facebooku.

Pokud někdo odmítne očkování, nesmí mu být omezena jeho občanská práva a svobody, uvedl předseda SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Do České republiky mezi vánočními a novoročními svátky dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Dorazila ve stejné době jako do ostatních členských států EU. Jde však o pouhých několik tisíc dávek. „Zatímco v USA, Velké Británii, Rusku, Číně, ale i Maďarsku se již dávno očkuje, tak ČR dosud čekala na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM v této věci zaspala, chybí dostatek zdravotníků, vakcín, které podléhají schválení z úrovně EU, a také potřebného zdravotnického materiálu (jehly, stříkačky a dezinfekce). Nemusíme vakcíny nakupovat pouze od EU a naši občané, kteří být očkovaní chtějí, by měli být naočkováni rychle,“ myslí si Okamura. 
 

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13424 lidí
Dále také uvedl, že na povrch vyplouvají podezření z netransparentních nákupů. „Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odmítá zveřejnit smlouvy za jakých podmínek EK nakoupila pro členské státy EU vakcíny. Žádají to na ní němečtí poslanci, jelikož dodávky vakcín do EU váznou, zatímco země mimo EU jako například Izrael či Velká Británie mají vakcín dostatek. Potvrzují se tak podezření z netransparentních nákupů, o kterých již před měsícem hovořil europoslanec SPD MUDr. Ivan David,“ uvádí Okamura. 
 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec
 
Podle něj se aktuálně odmítá očkovat zhruba 45 procent občanů. „Jedná se o svobodné rozhodnutí občanů, kteří k tomu mají své oprávněné důvody. Toto by vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM měla respektovat. Na druhou stranu 40 procent občanů by se očkovat nechalo a stát by jim potom měl očkování zajistit v co nejkratším možném termínu. V současné době se ale teprve připravuje registrace žadatelů o vakcinaci, která se má spustit až od 1. února. Například Izrael, tedy stát velikostně podobný nám (9 milionů obyvatel), ale byl schopen již za 14 dnů naočkovat jeden milion svých občanů a do konce ledna mají v plánu naočkovat další milion. U nás se počítá s proočkováním zatím do konce září,“ dodal na závěr Okamura. 
 
 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …