Policajti nás naháněli! Máme svědectví z německo-české hranice, kam se sjeli nespokojení pendleři. Bylo hodně dusno

12.04.2020 11:55

V sobotu 11. dubna proběhla na šumavském hraničním přechodu Folmava mezi Českou republikou a Německem akce takzvaných pendlerů: Čechů, kteří se živí každodenním dojížděním za prací do zahraničí. Sjeli se na protest proti opatřením vlády kvůli koronaviru, která jim v současné situaci silně komplikuje živobytí.

Policajti nás naháněli! Máme svědectví z německo-české hranice, kam se sjeli nespokojení pendleři. Bylo hodně dusno
Foto: Archiv Pavla Hutníka
Popisek: Benzínka na Folmavě a sjezd pendlerů
reklama

Jezdit za prací do Německa a Rakouska na denní bázi a zase se každý den vracet totiž v současnosti vzhledem k opatřením vlády v souvislosti s šířením vysoce nakažlivé nemoci není možné. Pendleři si buď přímo za hranicemi musí najít ubytování a zůstat tam delší dobu, nebo musí po návratu z ciziny strávit preventivně dva týdny v domácí karanténě.   

Pendleři již žádali vládu o to, aby své rozhodnutí směrem k nim přehodnotila. Šéf ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jim ovšem nevyhověl. Pendlerů do Německa a Rakouska se zastal i advokát Michal Staněk, který odeslal soudům žádost o zrušení tohoto mimořádného opatření opatření.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34277 lidí
To ovšem zůstává v platnosti a za prací do Německa či Rakouska v současnosti smějí jezdit pouze řidiči mezinárodní kamionové přepravy. Proto pendleři, kteří si mezitím založili vlastní sdružení, svolali akci na šumavskou Folmavu, aby dali hlasitě najevo svůj nesouhlas.

„Chtěli jsme jako pendleři ukázat, že nesouhlasíme s vládou co se týče rozdělování rodin - matek a dětí, otců a dětí, manželů...je to v dnešní době nepřijatelné," sdělil naší redakci jeden z pendlerů, Jihočech, který dříve každodenně dojížděl za prací do německého Pasova a nyní nemůže. Z obav z popotahování úřady si přeje zůstat v anonymitě.  

„Rád bych, kdybych zůstal v anonymitě, jelikož budu zřejmě předvolaný ke správnímu řízení a nechci jim dát své alibi veřejně. Dlouho jsem nezažil takovou šikanu, snad nikdy v životě,“ sdělil nám pendler, který kritizuje i možné rozdělování rodin, ke kterému v souvislosti s omezením pendlerů může docházet.  

„Ve všech demokratických státech se ctí rodina na nejvyšším místě. Neustálými změnami, nepřesnými informacemi, omezování rodin a práva na práci nás stát trestá a uvádí do existenčních problémů a narušuje už tak náročný obtížný rodinný život," říká s tím, že mnoho z pendlerů podle něj už práci ztratilo a řada z nich se musí rozhodnout, jestli zůstane doma s rodinou za cenu výpovědi z práce a finančních problémů. Do zoufalé situace se podle něj dostávají i matky samoživitelky. „Ta hranice hmotného zabezpečení je dost tenká," říká.

Na čerpací stanici na hraničním přechodu Folmava dorazilo na akci 20-30 osobních vozů s pendlery, informoval redakci. Policie byla v pohotovosti. „Naháněli nás tam policajti, vyhrožovali, proto hodně lidí odjelo," sdělil pendler. „Policie byla připravená a znemožňovala autům projet na benzínovou pumpu, pod pohrůžkou pokut a zahájení správního řízení s přijíždějícími řidiči," dodal. Na místě nechyběly ani televizní štáby. „Informovali jsme je, že porušují nařízení vlády a zjistili jsme tam 24 přestupků, které předáme na příslušný správní úřad,“ sdělila deníku Právo mluvčí plzeňské policie Martina Korandová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…