Policejní inspekce chce širší pravomoci. Ale naráží u Peciny

12.09.2013 21:46

„Příslušníci inspekce se pohybují po areálech v režimu ,návštěva s doprovodem‘ či ,návštěva bez doprovodu‘ a je tak zcela znemožněno plnění úkolů vyžadujících anonymitu,“ uvádí se ve zprávě GIBS o prvním roce jejího fungování. Vládě ji předložil ministerský předseda Jiří Rusnok spolu s šéfem inspekce Ivanem Bílkem a deník Právo, který z ní dnes citoval, ji má k dispozici.

Policejní inspekce chce širší pravomoci. Ale naráží u Peciny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina
reklama

Zmíněná praxe se představitelům inspekce nezamlouvá a chtěli by změnit zákon tak, aby jejich činnost mohla být více utajena, jak uvádí Právo. Přesto, že zákon jí např. dává oprávnění při získávání údajů z různých databází spadajících většinou pod pravomoc ministerstva vnitra, inspekci chybí vstup do některých dalších. Toto při plnění úkolů inspekce způsobuje prodlevu a v některých případech je zcela znemožní,“ je uvedeno ve zprávě.

Podle zprávy rovněž ohrožuje činnost GIBS i možnost v systému zpětně zjistit elektronickou stopu vedoucí k inspekci. Zvažovaná nová zákonná úprava by právě tomuto měla zamezit.

S tím zcela nesouhlasí ministr vnitra Martin Pecina. Nemám na to jednoznačný názor vyjma toho, že by se měli pohybovat bez doprovodu. Na to ať zapomenou, nerad bych, aby se někde postříleli,“ sdělil Právu. Zároveň doplnil, že zvažované změny by měla případně provést až z předčasných voleb vzešlá nová vláda.

Podle Práva není nakloněn posilování kompetencí inspekce ani soc. dem. stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Chtěl by posílit kontrolu bezpečnostních sborů ze strany soudů a státních zástupců. Dodal, že parlamentní kontrola je jen doplňkem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bumbáme. Jak u  p*asat nastláno, policii pod oknem. Město, kde i primátor chytil covid

4:42 Bumbáme. Jak u p*asat nastláno, policii pod oknem. Město, kde i primátor chytil covid

REPORTÁŽ Tři plzeňské okresy, tři specifika, která ministerští úředníci jaksi odsunuli ad acta. Kdo …