Policejní razie v CzechInvestu: Kvůli kamarádíčkování a smlouvě snů

13.08.2012 10:15

Důvodem policejního zásahu ve vládní agentuře CzechInvest byla pochybná smlouva. Ta zajišťovala firmě Glafin luxusní podmínky. Čtyřletý kontrakt na správu databáze volných průmyslových zón bylo možné vypovědět pouhé dva dny v roce. Informace přinášejí pondělní Hospodářské noviny.

Policejní razie v CzechInvestu: Kvůli kamarádíčkování a smlouvě snů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Ke zprostředkovávání stamilionových obchodů z prodeje nebo pronájmu nemovitostí se přitom v neprůhledné soutěži dostala firma Glafin, vedená kamarádem ředitele agentury CzechInvest Miroslava Křížka. Podle dokumentů, do kterých mohly HN nahlédnout, už samotná soutěž byla podezřelá, tři ze čtyř zájemců se jí účastnili pravděpodobně jen naoko. Tak, aby mohla vyhrát teprve na podzim založená společnost Glafin.

Neopodstatněné podmínky výpovědi

Podmínky uvedené ve smlouvě byly nestandardní. Smlouva se dá vypovědět pouze k poslednímu dni kalendářního pololetí daného roku, tedy dva dny v roce, výpovědní lhůta navíc činí devět měsíců po doručení výpovědi druhé smluvní straně.

"Rozhodně to není obvyklé. Výpověď se ve smlouvách omezuje například tehdy, když se po velké počáteční investici očekává výdělek až po delší době. Při běžné zprostředkovatelské činnosti ale takové podmínky běžné nejsou," komentoval pro HN expert na veřejné zakázky, advokát Robert Pergl.

"Takové podmínky výpovědi se ve smlouvě samozřejmě mohou objevit, musí mít ale opodstatnění. Vždycky je třeba se podívat, co bylo předmětem dané dodávky," dodal advokát Karel Muzikář.

Jenže takové opodstatnění se v tomto případě hledá jen těžko. Firma žádné velké investice do začátku nepotřebovala, prostě by jen od CzechInvestu přebrala soupis sedmi set třiceti nabízených nemovitostí. A pak by spojovala firmy hledající komerční pozemky a budovy například s městy, která vybudovala průmyslové zóny.

Glafin by dělal to, co dosud CzechInvest. Ale za peníze

To dosud dělali samotní pracovníci CzechInvestu. Navíc tato služba byla vykonávána zdarma. Firma Glafin by měla z obchodů provizi. Podezření detektivů tedy bylo, že by firma na obchodech mohla obrovsky vydělat, protože stát by neměl vliv na to, kolik si firma za zprostředkování bere.

Policisté mají indicie, že se žádná soutěž ani neodehrála. Na webu agentury se sice oznámení o vypsání tendru objevilo, nejspíš ale až se zpožděním. Ředitel agentury CzechInvest odmítá cokoli komentovat. "Nemohu se vyjadřovat kvůli policejnímu vyšetřování," řekl Křížek.

"Vydáme prohlášení, až se vše vysvětlí," odmítá se vyjádřit i majitel vítězné firmy Glafin Zdeněk Hurský. Nechce ani říct, jak se o tendru dozvěděl.

Hospodářské noviny uvádějí, že Hurský s ředitelem Křížkem dříve pracoval v jazykové škole a podle fotek na jeho profilu na sociální síti Facebook spolu slavili třeba promoci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…