Policie loni v Česku odchytila 8563 nelegálních migrantů

4. 2. 2016 11:53

Policie loni v Česku chytila 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2014 jde o nárůst o 3741 zadržených cizinců. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Meziročně se počet odhalených Syřanů zvýšil ze 142 na 2016. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla. Novináře o tom dnes informovalo vedení cizinecké policie.

Policie loni v Česku odchytila 8563 nelegálních migrantů
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Na druhém místě v počtu nelegálně pobývajících cizinců skončili občané Ukrajiny, kterých bylo zadrženo 1224. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. Na třetí místo se zařadili občané Kuvajtu, kterých bylo odhaleno 588. Kuvajťané do země často jezdí jako hosté lázní, kteří nevycestují ze země v době platnosti pobytu. Na dalších místech skončili občané Afghánistánu nebo Iráku, o kterých se rovněž hovoří v souvislosti s uprchlickou krizí.

Největší nárůst proti roku 2014 policisté zaznamenali u občanů Sýrie, Iráků, Pákistánu a Afghánistánu. Podle policistů jde o cizince, pro které je Česko tranzitní zemí. Migranti do Česka vstupují z Rakouska nebo Slovenska a mají v úmyslu pokračovat do dalších západních zemí, jako jsou Německo nebo Švédsko. „Enormní nárůst způsobila tranzitní migrace,“ komentoval loňskou situaci policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policie loni zadržela 168 lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či překročení hranice. Bylo mezi nimi 118 převáděčů, meziročně o 114 víc. Na poli migrační kriminality se tak změnil trend z minulých let, kdy policisté zatýkali zejména lidi, kteří například cizincům pomáhali obstarat falešné potvrzení k pobytu. Loni už naopak výrazně převládali převáděči. Cizinecká policie loni odhalila i víc falešných dokladů a dalších cestovních listin, a to 2502. Proti loňsku šlo o navýšení o 1532 neregulérních dokladů.

Legálně naopak v Česku ke konci loňského roku žilo 467.562 cizinců, což bylo o 15.639 více než v roce 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…