Policie odmítla stíhat za hrnky s Hitlerem a Stalinem. Je to prý podnikání nevhodné, ale ne trestné

02.08.2018 22:48

Považovat prodej hrnků a triček s podobiznou Adolfa Hitlera či Josifa Stalina, tak jak to na internetu dělá nakladatelství Naše vojsko, za protiprávnost – ano, či ne? O tom měla v tomto případě rozhodnout pražská policie, která dle svých závěrů prodávání zboží s podobiznami nacistických a komunistických pohlavárů za protiprávní nepovažuje. „V českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob,“ zdůvodnil mluvčí pražských policistů Jan Daněk s tím, že případ byl odložen.

Policie odmítla stíhat za hrnky s Hitlerem a Stalinem. Je to prý podnikání nevhodné, ale ne trestné
Foto: The100.ru
Popisek: J. V. Stalin

„Potisky jsou sice eticky na hraně, ale nepropagují zmíněné masové vrahy. Nechceme být jako za socialismu. Co se nesmělo, to se škrtalo a nesmělo se to psát,“ uvedl ředitel nakladatelství Emerich Drtina a dodal, že jsme přece dnes v demokracii, kde můžeme cokoliv.

I přes Drtinovo vysvětlení čelí nakladatelství kvůli zmíněným potiskům velké kritice. Server iDNES.cz například informoval, že ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, jenž má na svědomí projekt Holocaust.cz, Tereza Štěpková označuje Drtinův byznys za nevhodný. „Rozhodně to není v pořádku. Jde o úctu k obětem holocaustu. Pokud může taková věc urazit jednoho přeživšího nebo jeho blízkého, tak by ji nikdo prodávat neměl,“ je přesvědčena Štěpková.

Původní zdroj ZDE

Prodej předmětů s potisky Hitlera a Stalina se nelíbí ani Federaci židovských obcí. V případě nakladatelství Naše vojsko se podle ní jedná o počin otevřeně glorifikující nacistický režim. „Podobné aktivity a činy považujeme za urážku všech, kteří byli nacistickým režimem zavražděni, a projev naprosté neúcty k přeživším a pozůstalým,“ sdělila k případu své stanovisko.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…