Policie prý stíhá šéfku Eltoda, má jít o úvěrový podvod

8. 3. 2021 14:38

Předsedkyni představenstva společnost Eltodo Hariclii Monu Sandescu podle informací Ekonomického deníku stíhá Národní centrála proti organizovanému zločinu. Návrh na podání obžaloby má být již na státním zastupitelství. Sandescu se údajně účastnila úvěrového podvodu vůči zkrachovalému Metropolitnímu spořitelnímu družstvu.

Policie prý stíhá šéfku Eltoda, má jít o úvěrový podvod
Foto: red
Popisek: Mona Sandescu, předsedkyně představenstva společnosti ELTODO a.s.
reklama

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

34%
66%
hlasovalo: 14055 lidí
Mona Sandescu byla obviněna koncem června minulého roku z účastenství na úvěrovém podvodu ve formě pomoci. Spolu s ní jsou stíhání další dvě osoby. Případ podle Ekonomického deníku souvisí se zkrachovalým Metropolitním spořitelním družstvem, kde mělo jít o úvěr na nákup 70 kusů akcií společnosti Fantus. Ta se koncem roku 2018 přejmenovala na Pharmatech Holding a v čele představenstva sedí již od roku 2011 zmíněná Sandescu. 
 
„Na podzim roku 2012 byl Metropolitním spořitelním družstvem poskytnut sto třiceti milionový úvěr společnosti Teratera na nákup 70 kusů akcií společnosti Fantus. Úvěr byl zajištěn bianco směnkou záložny, vystavenou společností Teratera. Došlo i k zástavě akcií společnosti Fantus. Tu stvrdila svým podpisem v listopadu 2012 záložně Hariclia Mona Sandescu,“ píše Ekonomický deník. 
 
Sandescu prý věděla, že hodnota akcií nepostačí k pokrytí úvěru v záložně. Navíc se měla domluvit se znalcem, který je nyní také stíhán, aby akcie firmy Fantus ocenil. 
 
 
Jak dále Ekonomický deník píše, Sandescu měla mít u metropolitní záložny dva spořící účty, na které jí odešla v listopadu roku 2012 částka 130 milionů. O rok poté společnost Teratera převedla akcie Fantusu, které poté zůstaly v zástavě záložny na Sandescu.
 
Nedlouho poté Česká národní banka kampeličce odňala povolení působit jako družstevní záložna, protože, jak se ukázalo, byla vytunelována.
 
„V lednu 2017 byla v Praze a kyperské Larnace podepsána smlouva mezi Glory Daze Associated a Hariclií Monou Sandescu o postoupení pohledávek. Nesplacenou pohledávku v původní výši 130 milionů korun odkoupila podle této smlouvy Sandescu za 15 milionů korun,“ informuje Ekonomický deník, který se snažil získat vyjádření Sandescu, ale ani po několika urgencích, odpověď nepřišla.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …