Policie udělá vše, aby byly klidné Vánoce, sliboval Chovanec z rádia. Pak naložil "vítačům" a pohrozil diktaturou

05.12.2015 18:23

Zdá se, že má Česká republika křišťálovou kouli. Bohužel se totiž naplňuje to, před čím vláda varovala celé měsíce. Tato slova pronesl v sobotním Press klubu na Frekvenci 1 ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Upozornil posluchače, že se s migrační krizí budeme potýkat ještě dlouhé roky, ale vláda dělá maximum pro to, aby zajistila nejen klidné vánoční svátky všem lidem. Vynadal „vítačům“ uprchlíků a rýpnul si do hnutí ANO Andreje Babiše.

Policie udělá vše, aby byly klidné Vánoce, sliboval Chovanec z rádia. Pak naložil "vítačům" a pohrozil diktaturou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem

„To, co premiér a česká vláda říkali v minulosti, tak se bohužel v průběhu času naplnilo. Obávám se, že migrační vlny budou pokračovat mnoho dalších let, protože vedle migrace z válečných oblastí tu máme ekonomickou migraci a čeká nás klimatická migrace,“ upozornil Chovanec. Evropa se na to bude muset připravit a podle ministra je dobře, že se to konečně začíná řešit.

Jasně se např. ukazuje, že prosazování trvalého přerozdělovacího mechanismu na základě kvót je totální nesmysl. A dnes už si to uvědomují i ti politici, kteří ještě před časem kritizovali Česko za to, že dodržuje zákon. Česká republika ale setrvává na svém stanovisku a snaží se naslouchat i občanům. Pokud by tak politici nečinili, riskují, že se napříště voliči přikloní k radikálním hnutím a nelze vyloučit, že by v Evropě mohla vzniknout i nějaká diktatura.

„Já vůbec nezastírám, že je třeba pomáhat potřebným, ale těch potřebných je, dejme tomu třetina, ostatní lidi jsou ekonomičtí migranti, kteří chtějí lepší život,“ doplnil host. EU ale podle jehp názoru nemůže pojmout všechny lidi světa, kteří by si přáli lepší život.  

Chovanec se také ve studiu snažil vyvrátit jeden mýtus. „Česko nezavírá do detenčních zařízení žadatele o azyl,“ upozornil ministr vnitra. Do zařízení jsou umísťováni ti, kteří u nás o azyl žádat nechtějí a chtějí pokračovat dál do Německa či Švédska. Sami Švédové přitom už dnes říkají, že situaci nezvládají a další uprchlíky už nezvládají přijímat.

Mělo fungovat 12 registračních center. Zatím pracují dvě a to ještě mizerně

Proto by měly vzniknout tzv. hot-spoty, kde by měl být uprchlík na čas zadržen, zaevidován, důkladně prověřen a pokud bude nalezeno nějaké riziko s migrantem související, bude poslán zpět. „Myslet si, že tato migrační vlna nebude zneužita teroristy, je naivní – a myslet si, že tito lidé nemají bojovou zkušenost, tedy že nebojovali ve válce na jedné ze stran, je také naivní,“ pokračoval člen vlády. Ekonomické migranty bychom měli také posílat pryč.

Na nic jiného Evropa není připravená. Ačkoli má Chovanec určité pochopení pro požadavky Německa, v ostatních státech není společenské klima nastaveno tak, aby bylo možné celoevropsky přijmout německou vizi.

Problém je, že v tuto chvíli mělo fungovat už 12 hot-spotů, ale fungují jen dva a to ještě nepříliš dobře. Média by o tom měla informovat české občany, aby jim ukázala, jak situace vypadá doopravdy a aby rozbila některé mýty.

Ve druhé polovině pořadu se Chovanec vyjádřil i k Interview České televize se syrským diktátorem Bašárem Asadem. Nijak nezpochybnil právo prezidenta na vyjádření, ale nesmíme prý zapomínat na jednu věc. „Postoje Bašára Asada jsou poplatné tomu, že bojuje válku proti svým vlastním lidem. Jde tam pravděpodobně také o střet šiitů a sunnitů,“ konstatoval politik. Nesmíme prý zapomínat, že v Sýrii i dnes zůstává šest milionů vnitřních uprchlíků a pokud se tito zvednou a odejdou do Turecka, tak nám nastanou nové nevídané problémy.

Ačkoli je migrační krize jedním z největších problémů dneška, podle Chovance musíme řešit i vnitropolitické otázky, jak zlepšit život občanů. jak zvýšit zaměstnanost, zlepšit služby ve zdravotnictví a tak podobně. Host doufá, že voliči ocení dosavadní práci hejtmanů ČSSD. „Naše koalice jsou stabilní, nerozpadají se jako koalice v mnoha městech díky hnutí ANO, takže můžeme uspět. A byl bych špatný politik, kdybych v úspěch své strany nevěřil,“ poznamenal host s odkazem na krajské volby, které proběhnou příští rok.

„Už dva roky se financuje bezpečnost lépe, než to bylo v minulosti. Hlavně jsme si řekli, že je třeba vrátit policii do ulic, v průběhu příštích pěti let chceme přijmout čtyři tisíce policistů. Ale posiluje také armáda a nové pracovníky nabírají i tajné služby, které hrají nezastupitelnou roli v současné situaci.“

Nakonec posluchačům popřál klidné svátky a šťastné a veselé Vánoce. „Uděláme maximum pro to, aby byly tyto svátky opravdu klidné,“ uzavřel ministr vnitra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

20:50 „Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Naprosto nekompetentní! Ministr i pro záchranu vlády samotné, prostě musí odej…