Policisté zmrazili peníze, které ČEZ poslala Severomoravské energetice

19.03.2014 22:00

Policie zmrazila peníze, které poslala společnost ČEZ v rámci mimosoudní dohody menšinovým akcionářům bývalé distribuční společnosti Severomoravská energetika (SME). Policisté totiž zkoumají okolnosti dohody.

Policisté zmrazili peníze, které ČEZ poslala Severomoravské energetice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Prostředky fondu byly obstaveny ve středu dopoledne, tvrdí Pavol Krúpa, největší majitel slovenské skupiny Arca Capital, pod kterou fond v Česku spadá. Policie zkoumá okolnosti dohody ČEZ a menšinových akcionářů SME. Ti se s energetickou společností soudili od roku 2006 kvůli výši vyrovnání, kterou jim ČEZ nabídl. Pohledávky akcionářů odkoupila skupina Arca Capital, se kterou se ČEZ dohodl na mimosoudním vyrovnání.

„My jsme vykoupili podíl za 133,5 milionu korun. Arca pak dostala od ČEZ 349 milionů a rozdíl zůstal na Arca Capital Global Equity, což je náš investiční fond," uvedl Krúpa. Arca Capital tak na transakci vydělala 166 milionů korun.

Energetická společnost se tak vyhnula možnosti nárokování dalších akcionářů, hlavně francouzské firmy EDF. Ta by mohla požadovat až 700 milionů korun, tvrdí finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Kvůli Severomoravské energetice navíc protikorupční policie zasahovala už v pátek v sídle ČEZ. Vyžádala si prý dokumenty, které se spojují právě s vytěsněním minoritních akcionářů SME.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…