Politici jsou otrlí a arogantní a zbavují tím viny minulý režim, kritizuje Zbořil

08.03.2012 21:00

Proces s Věcmi veřejnými může být podle politologa Zdeňka Zbořila jedním z posledních hřebíků do rakve důvěry v české politiky. Řekl to v pořadu Dobrý večer Česko v TV Barrandov.

Politici jsou otrlí a arogantní a zbavují tím viny minulý režim, kritizuje Zbořil
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

„Nejde jen o to, že aféra Víta Bárty může a pravděpodobně potopí Věci veřejné. Nedůvěra českých občanů k politikům je neuvěřitelná a tahle aféra ji jen prohlubuje,“ upozorňuje Zbořil.

Podle něj je nejhorší skutečnost, že nedůvěra v současnou politickou reprezentaci v podstatě vyviňuje minulý režim. Podle průzkumů si 53 procent lidí myslí, že před rokem 89 to bylo lepší. Paradoxní je, že právě na vlně nedůvěry v politické dinosaury postavily svůj úspěch Věci veřejné. Nyní jejich aféra bere voličům poslední iluze o čisté politice.

Bárta má nemoc z povolání. Tu si přinesl do politiky

Podle Zbořila se na té aféře plné různých odposlechů a nahrávek ukazuje, že v případě Víta Bárty jde o nemoc z povolání. „ABL se dostala do vlády a s ní i praktiky bezpečnostní agentury,“ glosuje vypjaté prostředí uvnitř VV Zbořil.

Známý politolog přesvědčený, že v případě aféry VV nemůže dojít k zametení pod koberec. Jako smutnější mu ovšem přijde, že roste podezření, že se ukazuje, že korupce nekvete jen u VV, ale že VV dělají tu korupci nejhloupějším způsobem, a proto se nechaly chytit.

V tomto ohledu se nabízí srovnání se zahraničím, kde není třeba dlouhých soudních procesů, aby z korupce obviněný politik odstoupil. Právě ve vlastní sebereflexi politiků vidí Zbořil hlavní důvody nevalné pověsti české politické scény v očích občanů.

„U nás je skoro každý vrcholný politik tak arogantní a otrlý jako černá ovce evropské politiky Silvio Berlusconi,“ smutně uzavírá Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …