Politici vítají brexitovou dohodu, vyhlížejí sobotu v Londýně

18.10.2019 21:50

Čeští politici vítají čtvrteční informace o dohodě Velké Británie a Evropské unie na upravených podmínkách brexitu. Uvedli to dnes na dotaz ČTK. Předseda evropského výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) předpokládá, že Evropský parlament dohodu potvrdí. Urgentnost současné situace, kdy má Británie podle plánu odejít z EU ke konci října, podle něj dokládá svolání britského parlamentu na sobotu.

Politici vítají brexitovou dohodu, vyhlížejí sobotu v Londýně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Další vývoj podle Benešíka bude záviset především na britském parlamentu. „Můj odhad je takový, že Evropský parlament tu dohodu posvětí, koneckonců ona se liší velmi málo od té, kterou (britský premiér) Boris Johnson odmítal,“ řekl Benešík ČTK. Zajímá ho především řešení celních kontrol po změně tzv. irské pojistky. „Doufejme, že to dopadne dobře a Irsko i Severní Irsko to přijmou a bude jim to vyhovovat,“ řekl.

Dohoda je podle něj i nadále zdaleka lepším řešením než odchod Britů bez dohody. „Preferuji dohodu, která stanoví pravidla a kultivovaný rozchod. Je příznivější než divoký odchod, který by znamenal velkou právní nejistotu a daleko větší škody než odchod v rámci pravidel,“ dodal Benešík. Jeho stranický kolega Jiří Mihola ale varuje, že řešení irské hranice bude pravděpodobně nepřijatelné pro severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP). „Jen velmi těžko se dá předvídat výsledek hlasováni v parlamentu,“ napsal ČTK Mihola.

Šéf sněmovního zahraničního výboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý zprávy o dohodě vítá. „Předpokládám, že na straně států EU nebude problém, u Britů uvidíme v sobotu. Přesto by bylo nejlepší, kdyby Velká Británie z unie neodcházela,“ uvedl.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK napsal, že od začátku je zřejmé, že brexit bez dohody je pro obě strany nejhorší variantou. „Takže kompromis necelé dva týdny před odchodem je dobrá zpráva pro všechny. Teď bude záležet na britském parlamentu,“ dodal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …