Politička a bývalá šéfka zpravodajství ČT má jasno, co se bude nyní odehrávat na náměstích s Milošem Zemanem

13.03.2017 17:42

"Je to jako by do ringu měla vstoupit supertěžká váha proti welterové. Nechá je vymlátit mezi sebou. Ať národ pozná, kdo je kdo," používá boxerskou terminologii mediální expert Jiří Mikeš při hodnocení záměru prezidenta Zemana nezúčastnit se předvolebních debat se svými protikandidáty. Mezi nimi však podle něj nebude kandidát ANO ani ČSSD. "Panu Babišovi bych se divil, kdyby to udělal. Je to zkušený člověk z byznysu, žádný hlupák, který ví, s jakými kartami hraje. No a Sobotka prohraje volby, a kdoví jak to pak bude," domnívá se. "V politice platí autenticita. A v ní boduje Miloš Zeman," doplnila ho Jana Bobošíková.

Politička a bývalá šéfka zpravodajství ČT má jasno, co se bude nyní odehrávat na náměstích s Milošem Zemanem
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman.

Páteční oznámení prezidenta Miloše Zemana opět kandidovat na prezidenta České republiky překvapilo málokoho. Což se ale nedá říci o jeho slovech, že se nezúčastní žádných předvolebních debat. Tento tah se nelíbí jeho zatím nejvýraznějšímu sokovi Michalu Horáčkovi. Podle něj tím naruší demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny. Jinak to vidí další možný prezidentský kandidát Zdeněk Škromach.  "V tomto rozumím Miloši Zemanovi, protože v podstatě by to byl hon všech na jednoho. Pokud vezmeme vymezený prostor, který jednotliví kandidáti mají, byl by znevýhodněn. Všichni by se totiž naváželi proti úřadujícímu prezidentovi a on sám by ten prostor měl jako jeden z mnoha," konstatoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

"Miloš Zeman dává výkonem své funkce najevo, jaký je jeho styl a myšlenky. Patrně upřednostil výkon prezidentských povinností před chozením do televizních debat. Svým soupeřům, kteří se těšili, jak se proti němu budou vymezovat, částečně vyrazil zbraně z rukou. Považuji to za dobrý a promyšlený tah," vysvětlila bývalá europoslankyně a během takzvané televizní krize i ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková.

Podobně smýšlí i dlouholetý ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš. "Je to jako by do ringu měla vstoupit supertěžká váha proti váze velterové. Nechá je vymlátit mezi sebou. Ať národ pozná, kdo je kdo. Zemanovy názory jsou známé, jezdí za lidmi do regionů, setkává se tam s nimi na náměstích, dává rozhovory, nehledě k tomu, že bude mít k dispozici televizi Barrandov. Je to rozumné rozhodnutí," prozradil ParlamentnímListům.cz s tím, že nevidí žádného rovnocenného soupeře pro současného prezidenta. Zde opět ocitujme názor zkušeného politika ČSSD Zdeňka Škromacha, který soudí, že Michal Horáček je jen pouhý předskokan, a že skutečný Zemanův hlavní soupeř se teprve objeví. "Možné to je. Ale nevidím, kdo by se mu postavil. Václav Klaus starší už do toho nepůjde. Nebo že by vytáhli znova knížete? Ale ten už by do toho asi nešel. A jediný, kdo je akceptovatelný pro lidi a má rozumné názory - Jaroslav Kubera - tomu to zakázala manželka. Myslím, že udělala správně. Ono by mu to nesvědčilo," konstatoval Mikeš. "Nevidím opravdu soupeře. To je tragédie české politické scény, že Zeman nemá rovnocenného soupeře. Pražská kavárna mu může vyčítat vulgarismy. Ale ať tedy vytáhnou nějakého noblesního kandidáta znalého politiky, který se nebude bát chodit mezi lidi na náměstí a bude akceptovatelný většinou národa," sdělil.
 

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 19769 lidí
 
Jana Bobošíková upozornila, že velkým sítem pro prezidentské kandidáty je potřeba zisku padesáti tisíc podpisů. Dosud totiž nevstoupil v platnost zákon, podle kterého se budou tyto podpisy sbírat. "To bude síto. Kdo bude mít sílu na to, aby shromáždil padesát tisíc podpisů, které budou spojené s platnými občanskými průkazy. Pak bude teprve doba, kdy budeme moci mluvit o tom, kdo kandiduje kromě Miloše Zemana, protože on s tím nebude mít až takový problém. Ale nevím, jak ostatní se s tímto poperou. Pokud tedy nebudou kandidáty Poslanecké sněmovny nebo Senátu," objasnila svůj názor pro ParlamentníListy.cz.
 

Ale bude útočit, bude... A pak má ještě Ovčáčka

Ještě další pikantnost prezident Zeman prozradil v pátečním projevu. A to, že nebude útočit na protikandidáty a ani odpovídat na jejich útoky. Je tohle vůbec reálné v dnešním světě, kdy se to osobními útoky v předvolebních kampaních jen hemží? "Ale bude útočit, bude... Už jenom proto, že se ho budou ptát na útoky soupeřů a on bude muset odpovídat. A pak má ještě Ovčáčka," upozornil Jiří Mikeš.
 
"Prezident Zeman má velmi mnoho mediálního prostoru - pravidelná vystupování v Blesku, bude mít pořad v televizi Barrandov, má své projevy. A také veřejného prostoru - navštěvuje kraje, stýká se s občany. Myslím, že se nevyhne tomu, aby nereagoval na něco, co na jeho adresu bude řečeno v médiích. Myslím ale, že to udělá obratně a vtipně. Budou to spíše bonmoty a maličko zakuklené vzkazy pro ty, kteří budou na hlavu státu útočit. Nebude však každodenně reagovat na to, co na něj někdo řekne v prezidentské kampani," řekla Jana Bobošíková. Všeobecné mínění, že je Miloš Zeman favoritem voleb, vyvrátil sám dotyčný tvrzením, že se jako favorit necítí, a že jím není. Což podložil argumentem vítězných prezidentů Kisky a Dudy, kteří do voleb nevstupovali jako favorité, a přesto je vyhráli. "Naprosto pragmaticky říká, že není favoritem volby. Pokud jsem dobře poslouchala ty dva příklady, které uvedl - Polsko a Slovensko - jsou naprosto jasné. Zeman se netváří a asi si ani nemyslí, že má znovuzvolení v kapse," vypozorovala Bobošíková.
 

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci
 
Podpoří Miloše Zemana nějaká politická strana? Postaví proti němu ANO, či ČSSD protikandidáta? Nebo je to jedno? "Myslím, že ČSSD ani ANO proti Zemanovi nepostaví protikandidáta. Panu Babišovi bych se divil, kdyby to udělal. Je to zkušený člověk z byznysu, žádný hlupák, který ví, s jakými kartami hraje. To by byla fatální chyba," domnívá se Mikeš. "No a Sobotka prohraje volby, a kdoví, jak to pak bude," doplnil. Bobošíková k tomu řekla: "Kromě toho, co prezident dělá - tedy že je v nejširším kontaktu s občany a věnuje se tomu, co je skutečně trápí, a diskutuje s nimi - potřebuje jedinou věc. Skupinu lidí, která mu sesbírá padesát tisíc podpisů. Miloš Zeman, ale ani žádný jiný z kandidátů nepotřebují podporu politických stran. Volba je natolik odlišná třeba od voleb do Poslanecké sněmovny, že kandidát na prezidenta podporu politické strany nepotřebuje."
 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

ČSSD se odtrhla od lidí. Teď musí otočit kormidlo silně doleva

Premiér Sobotka v roce parlamentních voleb pozměnil své chování. Snaží se vystupovat razantněji, energičtěji, lidověji. Bude mu to stačit k volebnímu úspěchu? "Četl jsem teď Štěpána Kotrbu v Parlamentních listech a ten to přesně vystihl, jak je to se sociální demokracií. Oni se prostě odtrhli od lidí a nejširší veřejnost k nim začala ztrácet důvěru. Musí teď kormidlo otočit silně doleva. Nic jiného jim nezbývá. Ale už je asi pozdě a lidi jim to nebudou věřit," konstatoval Jiří Mikeš.
 
"Žijeme v době, kdy politiky sledujeme z různých kanálů. Z televizních obrazovek, ale i prostřednictvím sociálních sítí. Neumím říci, jestli náhlá změna politického stylu či rétoriky u kteréhokoliv politika chytne občany za srdce tak, aby bez ohledu na faktické činy změnili razantně názor na toho kterého člověka. V politice platí autenticita. A v ní boduje Miloš Zeman. Ať už se stýká s občany prostřednictvím jakéhokoliv média," uzavřela pro ParlamentniListy.cz Jana Bobošíková.
 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Co říkáte na toto hodnocení?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-hodnoceni-prezident.A230126_141135_domaci_akp

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…