Politolog Doležal a další sepsali výzvu na podporu Ukrajiny. Jde prý o protiváhu českým přátelům Ruska

12.06.2014 18:14

Komentátor Bohumil Doležal uveřejnil na svém webu text výzvy, která nabádá k pomoci Ukrajině. A proč by měli občané České republiky pomáhat? Protože se prý může stát, že i my budeme potřebovat pomoc a nikdo nám ji nemusí poskytnout, pokud teď neukážeme vůli pomoci jiným.

Politolog Doležal a další sepsali výzvu na podporu Ukrajiny. Jde prý o protiváhu českým přátelům Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Klub na obranu demokracie, Konzervativní strana, Občanský institut, to jsou některá z uskupení, která stojí za výzvou směřovanou především k české vládě, aby se důsledněji starala o českou bezpečnost, a to právě tím, aby pomohla Ukrajině v situaci, kdy na ni Rusko údajně vyvíjí hospodářský tlak a operuje i s vojenskou silou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale říká, že Česko v tuto chvíli nestojí o vojenskou přítomnost spojenců z NATO na našem území.

Text výzvy najdete ZDE

A to vše ve světle české historické zkušenosti s Mnichovskou dohodou z roku 1938. Tehdy došlo k brutálnímu zásahu do suverenity svobodného státu, kdy se rozhodovalo o osudech našich předků bez jejich účasti. A v praxi totéž hrozí i dnes. Rusko vznáší nejrůznější požadavky vzhledem k vnitrostátnímu uspořádání Ukrajiny. Tvůrci výzvy navíc připomínají, že se Ruská federace v devadesátých letech zavázala ke garantování ukrajinských hranic. Krymskou akcí Rusko porušilo svůj závazek.

„Vyzýváme vládu České republiky a českou politickou reprezentaci, aby vzaly vážně svou politickou zodpovědnost za bezpečnost naší země a zájmy svobody, demokracie a lidských práv u nás i ve světě a solidárně se svými spojenci se jednoznačně postavily na stranu nezávislé Ukrajiny a jejích legitimních politických představitelů. A nechť jsou si přitom vědomy: když my dnes nepomůžeme Ukrajině, zítra nebo pozítří nikdo nepomůže nám,“ dočteme se v prohlášení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

17:21 Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

Přání od prezidenta zpěváku Karlu Gottovi vzbudilo mimo jiné i menší rozruch v Milionu chvilek pro d…