Politolog Jelínek o vlastnících médií, zklamání z novináře Macháčka i Babišovi

08.05.2015 12:25

Politický analytik Lukáš Jelínek míní, že současní čeští novináři jsou neoficiálně rozděleni na „babišovce“ a „antibabišovce“. K té první zmiňované skupině se prý nikdo dobrovolně nehlásí, kromě „dezertéra“ Martina Komárka.

Politolog Jelínek o vlastnících médií, zklamání z novináře Macháčka i Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek
reklama

Dle Jelínka sedí v Babišových médiích jeho poradci, kteří „svoje nepovedené analýzy překlápí do novinového komentáře“.

Čtenáři mají ale na výběr, která média si budou číst, a dobře prý vědí, která patří Andreji Babišovi a která Zdeňkovi Bakalovi, jenž údajně v minulosti štědře financoval pravici. Čtenáři tedy podle Jelínka vědí, co komu patří, záleží tak na tom „jak dobře kdo píše, případně jak moc se nechává omezovat cenzurou či autocenzurou“.

Podle Jelínka je „dětinské“ si vybírat média na základě toho, co komu patří. Pakliže někdo pocítí, že některé články působí propagandisticky, má prý změnit tiskovinu. „Kdejaká redakce má dnes svůj etický kodex, žurnalisté snad ještě úplně nezapomněli na cosi, co lze nazvat profesní, stavovskou ctí. A pokud ano, můžu je ignorovat,“ dodal Jelínek.

Jelínek uvedl, že si s radostí přečte články od novináře Jana Macháčka, prý jen příliš nerozumí tomu, že přešel z „havlovsko-schwarzenbergovské stáje" k babišovcům. Jelínka mrzí také to, že Macháček údajně občas brání ve svých článcích Babiše, či ho jinak obhajuje.

Politický analytik si je jist, že jednotliví komentátoři nesmějí měnit postoje, protože pak by se mohli stát nevěrohodnými. Je také důležité, aby i přesto, že s jednotlivými názory někdo nesouhlasí, si jich dotyčný vážil.  

Jelínek upozorňuje na to, že pokud si „Andrej Babiš myslí, že si lze ochočit kdejakého novináře, může se šeredně spálit“. Připouští však, že mohou existovat i výjimky v podobě prodejných jedinců, nebo i silných osobností.

Babišovy Lidové noviny a MF DNES se podle Jelínka příliš nepouštějí do kritiky „svého pána“. Považuje tak za důležité to, že existují i „nebabišovské“ noviny a vyzdvihl internetové deníky Deník referendum, Echo24, Hlídací pes a Svobodné fórum. „O to důsledněji však dbejme, aby Babiš nezískal mediální monopol,“ napsal Jelínek a dodal: „Doufejme, že vždy ještě zbude pár nebabišovských televizí.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…