Politolog Lebeda: Co se děje v ANO, je nechutné. Ale marketing mají zvládnutý skvěle

19.04.2017 22:01

Politolog Tomáš Lebeda zhodnotil v rozhovoru pro server E15.cz předvolební situaci v České republice. Pár slov poznamenal k lidem, kteří si přejí odejít z EU. Většinou se ale věnoval hnutí ANO Andreje Babiše. Jelikož působí na Univerzitě Palackého v Olomouci, zhodnotil i tamní bouři v hnutí ANO kolem bývalého hejtmana Oto Košty.

Politolog Lebeda: Co se děje v ANO, je nechutné. Ale marketing mají zvládnutý skvěle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny byla například novela zákona o vinohradnictví a vinařství nebo o pravidlech rozpočtové odpovědnosti

„Já jsem si nikdy nemyslel, že je pan Košta ideálním lídrem, ale popravdě řečeno, to, co mu jiní vlivní členové hnutí ANO udělali a jakým způsobem ho dostali z postu hejtmana, je nechutné. Je to příklad velmi tvrdého boje o politické posty uvnitř jedné politické strany, kde se zkušení matadoři nezdráhají téměř ničeho. Hraje tu roli i jistá politická naivita pana Košty, který šel do politiky a asi netušil, co vše se mu v ní může přihodit,“ podotkl v rozhovoru Lebeda.

V obecné rovině ovšem uznal, že hnutí má skvěle zvládnutý marketing a Andrej Babiš je podstatně silnější lídr než současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tomu prý navíc zrovna teď příliš nehraje do karet trend posilování pravice. V Maďarsku už dlouho vládne pravicová vláda, pravicová vláda nastoupila k moci také v Polsku a teď k tomu možná dojde i v Česku.

„Když se na to podíváme, tak ČSSD dvoje parlamentní volby po sobě jenom ztrácela. Obrovskou porážku utrpěli v krajských volbách také komunisté. Naopak zde vidíme příklon k subjektům, které kombinují populismus a nacionalismus, což můžeme vidět i v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. Každá ta země je sice jiná, nicméně by bylo skoro překvapivé, kdyby se Česku něco podobného vyhnulo,“ konstatoval.

Celý rozhovor naleznete zde.

„Pro Andreje Babiše je nyní zásadní nejen, aby volby vyhrál, ale aby po nich mohl sestavit vládu. To znamená, že Andrej Babiš bude mít největší starosti s tím, aby byl schopen uzavřít většinovou koalici a ostatní strany se nespojily proti němu... Šance, že se ostatní strany proti hnutí ANO spojí, je totiž skutečně reálná a pro něj by byla mnohem nebezpečnější než pro jakoukoliv jinou stranu. Jemu jde v současnosti o mnohem víc než o to, že by skončil v opozici. Umím si představit, že ve chvíli, kdy by hnutí ANO šlo do opozice, nebude to Agrofert mít úplně jednoduché,“ podotkl Lebeda.

Lídrovi hnutí ANO hraje do karet fakt, že je takřka čtyři roky nepostradatelným hráčem koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, bez kterého by vláda vzhledem ke sněmovním počtům prakticky nemohla fungovat, ale na straně druhé se dokáže tvářit jako opoziční politik, ba co víc, tváří se, jako by vůbec nebyl politik, a zatím mu to prochází. Těží mimo jiné z toho, že odmítá své hnutí ANO profilovat jako levicové a pravicové a nehlásí se ani k žádné specifické ideologii. V Evropském parlamentu se např. hnutí ANO hlásí k liberálům, ale na domácí scéně se Babiš jako liberál nechová, připomíná Lebeda.

V souvislosti s volbami také Lebeda pozvedá varovný hlas a upozorňuje na populistické politiky, kteří dnes často brojí proti EU, aniž berou v potaz, že právě díky EU máme v Evropě přes 70 let mír. Od druhé světové války tu nedošlo k většímu konfliktu, ale teď se znovu o slovo hlásí populisté, kteří se vydávají za nacionalisty. Právě díky takovým lidem byly ve 20. století rozpoutány světové války, kterým se dnes tak úspěšně vyhýbáme.

„V tom vidím obrovské nebezpečí, populismus kombinovaný s nacionalismem byl v Evropě příčinou dvou světových válek. To se ale úspěšně dařilo překlenout pomocí evropské integrace. Nyní jsme však svědky toho, že je evropská integrace pod stále větším tlakem a kritikou. Ta je částečně oprávněná, pokud jde o formu, jakou dnes Evropská unie má. Nikoli však, pokud jde o primární cíle a smysl integrace. Mnozí však raději, než aby diskutovali o tom, jakou Evropskou unii chtějí a jak by se měla transformovat, přemýšlejí, zda není lepší v ní vůbec nebýt,“ varoval Lebeda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

21:31 Volný odpálil bombu. Než Lipovskou odstranili, zkusili ji prý umlčet jinak

„Mafie se rozhodla, že se jí zbaví i za cenu porušení zákona a mediálního divadla,“ popisoval poslan…