Politolog Lebeda: Co se děje v ANO, je nechutné. Ale marketing mají zvládnutý skvěle

19.04.2017 22:01 | Zprávy
autor: mp

Politolog Tomáš Lebeda zhodnotil v rozhovoru pro server E15.cz předvolební situaci v České republice. Pár slov poznamenal k lidem, kteří si přejí odejít z EU. Většinou se ale věnoval hnutí ANO Andreje Babiše. Jelikož působí na Univerzitě Palackého v Olomouci, zhodnotil i tamní bouři v hnutí ANO kolem bývalého hejtmana Oto Košty.

Politolog Lebeda: Co se děje v ANO, je nechutné. Ale marketing mají zvládnutý skvěle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny byla například novela zákona o vinohradnictví a vinařství nebo o pravidlech rozpočtové odpovědnosti

„Já jsem si nikdy nemyslel, že je pan Košta ideálním lídrem, ale popravdě řečeno, to, co mu jiní vlivní členové hnutí ANO udělali a jakým způsobem ho dostali z postu hejtmana, je nechutné. Je to příklad velmi tvrdého boje o politické posty uvnitř jedné politické strany, kde se zkušení matadoři nezdráhají téměř ničeho. Hraje tu roli i jistá politická naivita pana Košty, který šel do politiky a asi netušil, co vše se mu v ní může přihodit,“ podotkl v rozhovoru Lebeda.

V obecné rovině ovšem uznal, že hnutí má skvěle zvládnutý marketing a Andrej Babiš je podstatně silnější lídr než současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tomu prý navíc zrovna teď příliš nehraje do karet trend posilování pravice. V Maďarsku už dlouho vládne pravicová vláda, pravicová vláda nastoupila k moci také v Polsku a teď k tomu možná dojde i v Česku.

„Když se na to podíváme, tak ČSSD dvoje parlamentní volby po sobě jenom ztrácela. Obrovskou porážku utrpěli v krajských volbách také komunisté. Naopak zde vidíme příklon k subjektům, které kombinují populismus a nacionalismus, což můžeme vidět i v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. Každá ta země je sice jiná, nicméně by bylo skoro překvapivé, kdyby se Česku něco podobného vyhnulo,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

13:51 Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

V sobotu měli Ostravané možnost slyšet Jaromíra Nohavicu zazpívat českou hymnu na mistrovství světa …