Politolog o žalobách v kauze Gottwaldova hrobu: Soud by mohl zodpovědět důležitou otázku

27.02.2014 18:58

Komunisté chtějí přebít kauzu kolem své poslankyně Marty Semelové, a proto podali trestní oznámení na protikomunistické aktivisty. Tak vnímá kauzu kolem happeningu na Olšanských hřbitovech politolog Jan Kubáček. Komunisté podle něho tahají za kratší konec provazu, obecně se prý uznává násilnost bývalého režimu.

Politolog o žalobách v kauze Gottwaldova hrobu: Soud by mohl zodpovědět důležitou otázku
Foto: Hans Štembera
Popisek: U hrobu Klementa Gottwalda a dalších funkcionářů bývalé KSČ se sešli sympatizanti i odpůrci. Odpůrců bylo tentokráte více

Každoroční připomínka „Vítězného února“ tentokrát rozvířila vody více než v minulých letech a celá věc může skončit až u soudu. Tentokrát se u hrobu Klementa Gottwalda na pražských Olšanských hřbitovech nezpívala internacionála, ani nezazněly žádné plamenné projevy chválící bývalý režim.

Naopak ze strany komunistů padla dvě trestní oznámení. Důvodem k tomu má být chování odpůrců komunistické ideologie, kteří na hrobu bývalého prezidenta Gottwalda uspořádali antikomunistický happening, a to podle popisu, jenž v reportáži přinesly ParlamentníListy.cz.

Žádný tanec na hrobě se nekonal, šlo o popis atmosféry

Místo příznivců „prvního dělnického prezidenta“ se u hrobu, v němž je s dalšími komunistickými funkcionáři pohřben, sešlo více odpůrců. Ti toho náležitě využili a obložili hrob svými transparenty, přičemž na jednom z nich byl vyobrazen hákový kříž a rudá hvězda se srpem a kladivem a mezi těmito dvěma symboly bylo rovnítko. A právě nacistický symbol byl jedním z podnětů, které měly oznamovatele vést k podání trestního oznámení.

Druhým podnětem podle jejich vyjádření měl být údajný tanec přímo na hrobě někdejšího prezidenta. Toto tvrzení je odůvodněno právě reportáží ParlamentníchListů.cz, která ale o tanci na hrobě přímo nemluví. Reportáž ve své poslední větě říká, že „Někteří z antikomunistů si na Gottwaldově hrobě s očividnou chutí téměř zatančili“.

„Z článku, kterým jsem reportoval o happeningu protikomunistických aktivistů u hrobu Klementa Gottwalda, rozhodně nevyplývá, že by se na hrobě tančilo. Ve výše uvedené větě z reportáže je zásadní slovo téměř. I nepříliš intelektuálně zatíženému jedinci musí být jasné, že reportáž je žánr, ve kterém autor popisuje nikoli pouze průběh, ale i celkovou atmosféru dané akce. V tomto případě byla atmosféra velmi akční, odhodlaná a stejně tak velmi neformální,“ řekl k věci autor reportáže Radim Panenka.

Kubáček za kauzou vidí blížící se volby

„Vedle toho naprosto odmítám tvrzení sdružení ProtiAlt a Nadačního fondu Milana Paumera, že jsem aktivisty 'v naději na získání výživnějšího materiálu' k čemukoli popichoval, tím spíš jsem nikoho nevyzýval, aby kohokoli fyzicky napadl. Toto tvrzení považuji za opovážlivou lež, která nemá s pravdou společného vůbec nic a nelze ji omluvit ani strachem aktivistů z trestního oznámení. Nejen při společném focení na hrobě nebožtíka Gottwalda působili dojmem, že jsou poněkud odvážnější,“ ohradil se redaktor ParlamentníchListů.cz Radim Panenka.

Politolog Jan Kubáček vývoj s vzájemným podáváním trestních oznámení bere jako předvolební kolorit, kdy se využívají témata komunismu, antikomunismu a dekomunizace. „V souvislosti s předvolební rétorikou se to objeví vždy,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček.

„Zejména teď vnímám aktivitu ze strany komunistické strany jako snahu přebít vystupování, argumentaci a obecně dlouhodobé názory poslankyně Semelové. Teď proto přicházejí s protitahem, aby mohli dokumentovat, že i oni jsou obětí, že i oni jsou pod veřejným tlakem, a že ti, co je kritizují, se chovají obdobně,“ míní politolog.

Soud by mohl říci, co se na hrobě smí a co ne

Podle něho jde o přenesení politiky na úroveň soudu. „Do značné míry je to snaha o zviditelnění všemi prostředky a hlavně přenesení odpovědnosti na soud ve stylu: Posuďte všechny argumenty, posuďte, jak se mají vést demonstrace, jaká mají pravidla. A mimochodem snad jediné, co na tom bude nejzajímavější, je vymezení autority politického hrobu,“ konstatoval Jan Kubáček.

„Skutečnost, že se zmíněná akce odehrávala na hrobu Klementa Gottwalda, může konečně vymezit práva a povinnosti vztahující se k pohřebním místům, autoritě hřbitovů a obecně k autoritě hrobů. Tohoto se to týká o to víc, že jde o hrob politika a politického činitele. Z toho titulu to bude zajímavé i ke vztahu k hrobům politických vězňů, obětem nacismu v Lidicích, ale také k hrobu Jana Palacha,“ připomíná politolog.

Gottwaldovy činy jsou zdokumentovány, komunisté to budou mít složité

Pokud by se soud v této věci jednoznačně vyjádřil a vznikla z toho zvyklost a vymezení, jak se vůbec chovat v blízkosti hrobů politicky exponovaných osob, bylo by to podle Kubáčka jen užitečné. „Byl by to výrazný korektiv i vůči komunistům, kteří si velmi často sami nedávali žádné mantinely a hranice, když útočili například na politické vězně nebo zpochybňovali mnohé oběti nejen padesátých let,“ upozorňuje.

Jak to může dopadnout? „Trestní oznámení ze strany komunistů tahá za kratší konec provazu, stačí se podívat na předchozí výroky, kdy bylo mnohokráte konstatováno, že symbolika vztažená ke komunismu a nacismu je vnímána jako zločinná, kontroverzní, konfliktní od samého počátku a ze své podstaty násilná. A určitě bude využíváno i historicky dokázaných argumentů, tedy přímá účast a rozhodování Klementa Gottwalda o politických procesech, jejich podobě, režírování na základě sovětské praxe a ponižování obětí. Pro představitele KSČM bude velmi složité zdokumentovat zpochybnění Gottwaldovy autority,“ dodává pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Ivánek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…