Politologové k volbám: Pan prezident má spoustu nápadů

15.10.2016 17:35

Politoložka Vladimíra Dvořáková, politolog Milan Znoj a ústavní právník Marek Antoš pro Českou televizi okomentoval druhé kolo senátních voleb, kde senátoři museli skousnout poněkud hořkou pilulku rekordně nízké volební účasti. Co s tím? Jak přilákat voliče k urnám?

Politologové k volbám: Pan prezident má spoustu nápadů
Foto: archiv Yekty Uzunoglu
Popisek: Docent Milan Znojn z Ústavu politologie FFUK

Ústavní právník Marek Antoš hned na úvod konstatoval, že s naším ústavním systéme zamávalo zavedení přímé volby prezidenta. „Tam se zdálo, že to může být jen drobná úprava, ale ukázalo se, že tomu tak není. A u Senátu by to mohlo být podobné,“ upozornil odborník. Senátory podle jeho názoru nezachrání, pokud budou mít 60 dní na projednání zákonů místo 30, protože poslanci senátory stejně často přehlasují.

Jiná věc je, že mají senátoři kompetence u jmenování soudců ústavního soudu, což je velmi důležitá kompetence. Stejně tak se mluví o tom, že by se Senát mohl podílet na jmenování členů bankovní rady České národní banky.

Já chci mít právo nevolit. Jenže...

Kritická slova k tématu přidal Milan Znoj. „Účast je prostě mizerná a opravdu je třeba přemýšlet o změnách. Problém je, že se ty změny týkají změny Ústavy, kde politici otevírají i další témata. Zažili jsme to už při zavedení přímé volby prezidenta, kde nakonec zvítězila snaha o to, aby ty změny byly minimální,“ připomněl host.

„Pan prezident má k tomu spoustu nápadů. Jeden z nich se týká Senátu, další se týká povinné volební účasti. Za první republiky u nás volební účast také byla povinná, ale za komunistů taky, což tomu systému neprospělo,“ uvažoval dále Znoj.

„Spousta lidí říká: Já chci mít právo nevolit, proč mě k tomu nutíte. Na tomto argumentu něco je, ale na druhé straně tím čelíme problému, že nakonec nepůjde volit nikdo a dojde k rozvratu systému. Ale v případě systému bych řekl, že Senát pracuje dobře,“ uzavíral téma. Pokud by ve sněmovních volbách klesla účast ke 20 procentům oprávněných voličů, tak by podle Znoje bylo namístě učinit účast ve volbách povinnou. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…