Polsko couvá od vypovězení Istanbulské úmluvy. Vstupují do toho koaliční hrátky

28.07.2020 19:20

Server Euractiv přišel se zprávou, že Polsko nejspíše od Istanbulské dohody jen tak neodstoupí. Včera jsme informovali o tom, že polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil úmysl odstoupit od Istanbulské úmluvy. Vláda o tom měla jednat včera. Včera však o tom jednat odmítla. „Neexistuje žádné oficiální, jednoznačné rozhodnutí týkající se Istanbulské úmluvy,“ vzkázal vedoucí kanceláře předsedy vlády polské televizi. Prý se jednalo o předčasné a emocionální vyjádření.

Polsko couvá od vypovězení Istanbulské úmluvy. Vstupují do toho koaliční hrátky
Foto: Repro Twitter
Popisek: Polský ministr spravedlnosti oznamuje, že chce odstoupit od Istanbulské úmluvy

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30530 lidí

Včera jsme psali o tom, že polský ministr spravedlnosti oznámil úmysl odstoupit od Istanbulské úmluvy. Jako důvod, proč chce od smlouvy odstoupit, uvedl, že úmluva porušuje práva rodičů, protože požaduje, aby se děti ve školách učily o genderu. Ve zkratce, teorie genderu praví, že zatímco biologické pohlaví má člověk dané narozením, svou „pohlavní identitu“ prý získává až tím, co se naučí a co si zvolí, a nemusí se shodovat s biologickým pohlavím. Netřeba dodávat, že u katolíků v Polsku není teorie genderu, pocházející ze západních univerzit, populární.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil, že kroky k tomu, aby Polsko od Istanbulské úmluvy odstoupilo, podnikne v pondělí. Polsko ke smlouvě přistoupilo ještě za předchozí vlády v roce 2015, což nyní vládnoucí strana Právo a spravedlnost několikrát kritizovala, dosud však od úmluvy neodstoupila. Dodejme, že Zbigniew Ziobro není členem Práva a spravedlnosti, ale její koaliční strany Solidarna Polska – a agentuře Reuters se nepodařilo v sobotu dostat z mluvčího vlády vyjádření, zda v tomto ohledu Ziobro reprezentuje celý kabinet.

Sám Ziobro na Twitteru uvedl, že ve smlouvě jsou „ideologické pasáže, se kterými nesouhlasíme a považujeme je za nebezpečné“. Když Polsko úmluvu v roce 2015 přijalo, označil ji tehdy Ziobro za „výmysl, výtvor feministek určený k prosazení homosexuální ideologie“.

Dle serveru Euractiv to však tak horké nebude.

Polská vláda včera (v pondělí) odmítla projednávat návrh ministra spravedlnosti na odstoupení země z Istanbulské úmluvy. Michal Dworczyk, vedoucí kanceláře předsedy vlády, řekl polské televizi Polsat: „Neexistuje žádné oficiální, jednoznačné rozhodnutí týkající se Istanbulské úmluvy.“

Dle mluvčího strany PiS Radialawa Fogiela bylo vyjídření ministra Ziobra předčasné a emocionální.

Celý článek ZDE

Plán Zbigniewa Ziobra, který není členem strany Právo a spravedlnost, ale její koaliční strany Solidarna Polska, na odstoupení od Istanbulské úmluvy, přišel jen krátkou dobu před plánovanou změnou ve vládě, kdy právě koaliční straně Solidarna Polska hrozí ztráta jednoho ze dvou ministrů, kteří jsou prozatím ve vládě.

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13254 lidí

Mluvčí Evropské komise pověděl v neděli zpravodajské agentuře AFP, že „lituje, že taková důležitá záležitost byla zkreslena zavádějícími argumenty v některých členských státech“, čímž měl na mysli právě Polsko. Dodal, že bude pokračovat ve svém úsilí dokončit přistoupení EU ke smlouvě, jelikož Evropský parlament ratifikoval Úmluvu o potírání násilí na ženách již v roce 2017.

V České republice se též mělo jednat včera na vládě o přistoupení k Istanbulské úmluvě.

V pátek 24. července se uskutečnilo jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kterého se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Na něm bylo doporučeno, aby vláda tuto právně nezávaznou úmluvu co nejdříve ratifikovala – a premiér Andrej Babiš ještě v pátek připojil návrh na ratifikaci úmluvy do pondělního programu pro schůzi vlády.

Nicméně po rozruchu, který informace o zařazení tohoto bodu na program vlády vyvolala, se podle zjištění ParlamentníchListů.cz rozhodl premiér tento bod programu stáhnout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…