Polsko ustupuje Evropské unii... a jsou tady aktuální průzkumy

16. 4. 2018 8:03

Polsko začíná ustupovat ze svých pozic a zmírňuje po tlaku Evropské unie svoji soudní reformu. Aktuální průzkum zároveň ukazuje, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost se i přes jisté ústupky těší vysoké důvěře voličů.

Polsko ustupuje Evropské unii... a jsou tady aktuální průzkumy
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jaroslaw Kaczynski
reklama

Polsko je poslední měsíce považováno z pohledu Bruselu za „nejméně poslušný“ členský stát Evropské unie. Varšava nejenom odmítá přijímat uprchlíky dle kvót navržených Evropskou komisí, ale vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) připravila reformy soudního systému, které jsou Bruselu trnem v oku. Podepsat je však odmítl dokonce i polský prezident, který se přitom do svého úřadu dostal jako kandidát této strany.

Brusel již několikrát pohrozil Polsku, že pokud návrh údajně kontroverzní reformy nezmění, může se dočkat tvrdých postihů. Hovořilo se mimo jiné o ztrátě hlasovacích práv a také snížení dotací. Ačkoli polská vláda velmi dlouho nechtěla o jakýchkoli změnách ani slyšet, v posledních dnech přece jenom ustupuje. Parlament schválil změny soudní reformy, které by podle vládnoucí strany měly Brusel obměkčit.

Nově tak nebude moci ministr spravedlnosti odvolat soudce tak snadno, ale bude muset své záměry konzultovat s dalšími soudci. PiS ustoupila i v některých dalších bodech reformy. Prezident má potom další tři týdny na to, aby buď dal návrhu zelenou, nebo jej vetoval. Šéfka Nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová však s ústupky PiS stále není spokojena. „Vláda se nesnaží o skutečnou nápravu a vyhýbá se nejvíce kontroverzním bodům,“ cituje soudkyni zpravodajská agentura Reuters.

Právo a spravedlnost považuje soudní reformy za základní kámen svého volebního programu a její představitelé tvrdí, že bez výrazných změn soudní systém nemůže být efektivnější a spravedlivější. Ministr zahraničí Jacek Czaputowicz prohlásil, že samotná podstata reforem se ani po zapracovaných úpravách nemění a připustil, že hlavním cílem je uklidnit Brusel. „Chceme vzniklý spor jednou provždy ukončit a chceme to udělat rychle.“

Vedle soudní reformy polská vláda ustoupila i ve věci odchodu do důchodu soudců, kdy byla stanovena hranice pro muže 65 let a u žen 60 let. Nově by měli muži i ženy odcházet do důchodu ve stejném věku. Podle aktuálního průzkumu CBOS vláda v očích voličů nic na své přitažlivosti ani po lehkých ústupcích EU neztratila. Aktuálně by PiS volilo 46 % Poláků, zatímco nejsilnější opoziční stranu, Občanskou platformu, pouhých 16 %.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…