Polsko zvolilo, konzervativní pravice drtivě vyhrála. A na ČT Petruška Šustrová s Lubošem Palatou hodinu vysvětlovali, co si o tom myslet

26.10.2015 21:29

Poprvé po roce 1989 existuje v Polsku možnost, že vládu sestaví jediná strana, a to konzervativní Právo a spravedlnost. Novináři Petruška Šustrová a Luboš Palata mají za to, že tato strana může děkovat také chybě současného „prezidenta EU“ Donalda Tuska. Na poplach bila komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, podle které nová vláda na sever od nás ohrozí lidská práva. Za tato slova se dočkala tvrdé reakce z úst Šustrové.

Polsko zvolilo, konzervativní pravice drtivě vyhrála. A na ČT Petruška Šustrová s Lubošem Palatou hodinu vysvětlovali, co si o tom myslet
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Právo a spravedlnost slibuje, že nejbohatší Poláci budou do státní kasy platit více, zvýší se jim daně. Těm nejchudším se naopak uleví. Zpravodaj České televize Josef Pazderka prozradil, že zatím není definitivně jasné, zda bude strana Právo a spravedlnost vládnout sama, ale je to velmi pravděpodobné. Právo a spravedlnost nebude u vlády poprvé. Vládla u našich severních sousedů už na počátku tisíciletí.

Otázkou je, co to udělá s Občanskou platformou, zda v ní dojde k personálnímu zemětřesení. Dosavadní vládní strana se spoléhala na hospodářský růst v zemi, který nastartovala, ale především mladým voličům to nestačilo. „Svou roli sehrála i určitá únava, je to vlastně poprvé, co nějaká strana vládla po dvě volební období,“ připomněl Pazderka.

Tusk udělal chybu, Kaczyński se jí chytře vyvaroval

K situaci v Polsku se následně vyjádřili i novináři Petruška Šustrová a Luboš Palata. Druhý jmenovaný poukázal na to, že dosavadní vládu oslabila např. aféra s odposlechy, ale také fakt, že sociální nůžky jsou v této zemi mnohem rozevřenější než u nás nebo na Slovensku. Z ekonomického růstu prostě profitovala jen část společnosti, což bylo patrné už na tom, že statisíce Poláků odešlo pracovat do zahraničí.

Podle Šustrové oslabila Občanskou platformu ještě jedna věc, kterou „spáchal“ současný „prezident EU“, jak se občas zjednodušeně říká, Donald Tusk. „Když odešel Donald Tusk do Evropské komise, udělal chybu, když ve vedení zanechal paní Kopaczowou. Naproti tomu Jarosław Kaczyński udělal dobrý politický tah, když do čela volební kampaně místo sebe postavil ženu – Beatu Szydlovou. Kaczyński je totiž pro část voličů stále nepřijatelný.

„Myslím si, že se Beata Szydlová se stane premiérkou, protože ta pozice na zadním sedadle mu vyhovuje, jelikož z něj může řídit jak premiérku, tak trochu i prezidenta,“ podotkl Palata s poukazem na to, že nový prezident Andrzej Duda vzešel také z Práva a spravedlnosti. Za pozornost stojí i fakt, že právo je sice pravicovou konzervativní stranou, ale s levicovým ekonomickým programem, což naznačuje i vzkaz, že se budou zvyšovat daně nejbohatším. Právo a spravedlnost rozdala celou řadu ekonomických slibů a je otázka, co to udělá s ekonomikou země.  

Něco jsou sliby v kampani a něco jiného je reálná politika

Pár slov k polským volbám přidal i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Ten prozradil, že Zemana výsledky voleb našich severních sousedů nijak nepřekvapily. Nespokojeně na ně zřejmě bude hledět Berlín. Je otázka, jak bude vypadat spolupráce Německa a Polska, když se nová vláda ve Varšavě postaví proti kvótám. „Hlasování o povinných kvótách jsme možná prohráli, ale možná poprvé v historii jsme EU dokázali vnutit naši agendu a ukázat jí, že i námi navrhovaná řešení jsou možná,“ poznamenal Kmoníček.  

Petruška Šustrová oponovala, že není tak snadné říci, jak moc se zahraniční politika Polska skutečně změní, když si uvědomíme, že předvolební sliby se často rozcházejí s povolební vládní realitou. Palata přidal další ostrá slova. „Tady zaznělo, že střední Evropa ná řešení uprchlické krize. Podle mého soudu střední Evropa žádné řešení nemá, jen jsme dokázali říci, že něvo nechceme, což jsme dokázali i v minulosti, ale nedali jsme na stůl celoevropské řešení,“ poznamenal Palata.

Šustrová Palatovi dala jasně za pravdu. „Je snadné bít se před domácím publikem v prsa a říkat nedopustíme, ale ti uprchlíci tady prostě jsou,“ poznamenala dáma. Můžeme sice říkat, že je v Evropě nechceme, ale běženci takto z Evropy nevymizí, budou tu dál a my to budeme muset řešit.

Polsko je veliké, a to v Bruselu něco znamená, říká Pospíšil

Do vysílání vstoupil také europoslanec Petr Mach, který vyjádřil z výsledků voleb v Polsku velké nadšení. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil byl podobně nadšen. „Doufám, že nová vláda bude schopná být razantnější a kvóty odmítne... Nezapomeňte, že nás bude čekat hlasování o tom, zda ty kvóty budou trvalé... Já jsem přesvědčen, že když Polsko bude stát na straně Visegrádu, Německo nepřipustí přehlasování této skupiny, protože Polsko je velká země, a to v Bruselu něco znamená,“ poznamenal Pospíšil.

Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná si posteskla, že se v Polsku vytrácí levice. Podle političky je to velké varování pro českou levici, aby časem nevymizela i ona, protože Právo a spravedlnost vyhrála volby s levicovým ekonomickým programem. „Musíme být velmi obezřetní,“ varovala Konečná. „Představitelé Práva a spravedlnosti de facto řekli, že chtějí měnit ústavu po vzoru Maďarska a oslabovat občanské svobody ve prospěch posílení sociálních programů,“ doplnila. Toto je podle Konečné největší problém, občanské svobody, počítaje v to i právo na potrat, je třeba hájit.

Ale prosím vás, kroutila Šustrová hlavou nad Konečnou

Poslední slovo dostali opět Luboš Plata a Petruška Šustrová, která nenechala nit suchou na komunistce Kateřině Konečné.

„Musím přiznat, že mě velmi dopálila paní Konečná, protože já opravdu nevidím, že by svobodné Polsko chtělo být nějakým poskokem Ruska a bránit se ruské politice. Tvrdit, že chce Kaczyński potlačovat lidská práva, no prosím vás, povídat můžeme, co chceme,“ kroutila hlavou Šustrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …