Polský ministr k uniklým odposlechům: Vláda je terčem zločineckého útoku

23.06.2014 17:29

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski tvrdí, že za tajně pořízenými nahrávkami, na nichž hovoří on a další vysoce postavení činitelé, stojí organizovaný zločin. Podle agentury PAP ministr připustil, že zatím neví, kdo konkrétně, ale doufá v potrestání údajných pachatelů. Kompromitující záznamy, které zveřejnil polský časopis Wprost, otřásají důvěrou ve vládu Donalda Tuska. Premiér v pondělí tajné nahrávky označil za „plánovanou akci".

Polský ministr k uniklým odposlechům: Vláda je terčem zločineckého útoku
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

„Vláda se stala terčem útoku organizované zločinecké skupiny. Ještě nevíme, kdo za tím je, ale vyšetřuje se to," citovala Sikorského agentura PAP.

Wprost nejdřív minulý týden zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartolomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu.

Polsko-americké vztahy za moc nestojí a jsou škodlivé

V neděli pak časopis otiskl také přepis výňatků z jiné loňské konverzace Sikorského s tehdejším ministrem financí Jackem Rostowským, v níž šéf diplomacie ostře kritizuje polsko-americké vztahy. „Víš přece, že polsko-americké vztahy za moc nestojí," říká údajně Sikorski, „a dokonce jsou škodlivé, protože vytváří falešný pocit bezpečí."

Sikorski podle agentury AP nepopřel, že zveřejněné poznámky řekl. Pro svá tvrzení, že je za nimi organizovaný zločin, ale nepředložil žádné důkazy.

Tajné nahrávání vedoucích činitelů země je pokus o destabilizaci země

„Doufám, že systém trestního soudnictví zjistí totožnosti členů té skupiny, a zvláště jejích předáků, a že budou identifikováni a potrestáni," řekl Sikorski novinářům na setkání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku.

Tusk v pondělí podle agentury Reuters řekl, že tajné nahrávání vedoucích činitelů a podnikatelů je pokusem o destabilizaci země. Tusk rovněž prohlásil, že si nenechá ilegálními odposlechy vnutit změny ve svém kabinetu.

Podle premiéra vše ukazuje na to, že odposlechy jsou „plánovanou akcí", jež nemá poškodit pověst vládní strany, ale ochromit stát v kritické situaci, která nyní panuje v Evropě a na Ukrajině.

Sikorski by měl odstoupit, tvrdí poradce polského prezidenta Komorowského

Zároveň Tusk zdůraznil, že nebude vyvozovat „žádné důsledky vůči politikům, jejichž hříchem jsou necenzurovaná vyjádření během důvěrného rozhovoru".

Sikorského podle agentury APA vyzval k odstoupení poradce polského prezidenta Bronislawa Komorowského Tomasz Nalencz. „Nedokážu si představit, jak se teď ministr může setkávat se svými partnery. Myslím, že mu to vykonávání úřadu značně ztíží," řekl Nalencz v rozhovoru s televizní stanicí TVN24.

Dosud nebylo potvrzeno, zda je nahrávka Sikorského autentická a Wprost nesdělil, jak se k ní dostal. Velvyslanec USA v Polsku Stephen Mull podle PAP odmítl komentovat obsah údajné soukromé konverzace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

18:51 Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr akt…