Pomáhat podnikům? Vždyť nemáme nezaměstnanost. Miroslav Singer kroutí hlavou

23.09.2022 6:50

Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer odhaduje, že se cena energií bude pohybovat vysoko delší dobu, a to bude znamenat problém zejména pro největší spotřebitele. Role státu ale podle něj nespočívá v tom, aby za cenu obrovských výdajů všechny spotřebitele chránil. „Naše inflace je mimořádně vysoká, ale cesta ven nevede přes to, že budeme v ekonomice s nejmenší nezaměstnaností pomáhat zaměstnavatelům udržovat pracovní místa,“ prohlásil Singer.

Pomáhat podnikům? Vždyť nemáme nezaměstnanost. Miroslav Singer kroutí hlavou
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Exguvernér ČNB Miroslav Singer

Singer v rozhovoru pro Český rozhlas naznačil, že některé podniky energetickou krizi nepřečkají, což bude znamenat menší nárůst nezaměstnanosti. „Myslím si, že cena energií jde nahoru na dlouhou dobu. Mám tak trochu pochybnosti, jestli se těm největším spotřebitelům, kterým bude pomáháno, dá pomoci dlouhodobě. V tomto okamžiku držet největší spotřebitele při životě dlouho nepůjde,“ uvedl Singer.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí
Podle něj ale není správná cesta, aby stát za každou cenu krachující podniky chránil. „Máme nejnižší nezaměstnanost v celém OECD. To je má odpověď,“ prohlásil Singer. „Naše inflace je mimořádně vysoká a debata o tom, proč a jaká je, určitě není cesta ven. Nevede přes to, že budeme v ekonomice s nejmenší nezaměstnaností pomáhat zaměstnavatelům udržovat pracovní místa. To říkám s naprostou jistotou,“ dodal Singer.

Podle něj je za současnou inflací a růstem cen ve světě součet mimořádných událostí jako pandemie covidu a válka na Ukrajině, ale také špatná makroekonomická politika. „To, že je inflace dvouciferná, že je tomu tak v mnoha ekonomikách a že jinde je vysoce jednociferná, je dílem chyby makroekonomických politik. Dalším dílem je šok z toho, co se na světě stalo – nejen po ruské agresi na Ukrajinu, ale i po pandemii. Po událostech, které se naštěstí neodehrávají tak často,“ má jasno ekonom.

Svoji vinu tak prý nese politická garnitura a také centrální banky, které začaly pozdě měnové politiky přitvrzovat. „Dřív měla reagovat i ČNB. Samozřejmě že se to se zpětným pohledem do zrcadla hezky říká. Také si je dobré říct, že byla jedna z prvních – za nesmírné kritiky –, která reagovala. V tomto smyslu bych ji zase tak neostrakizoval, ale selhalo celé centrální bankovnictví,“ je přesvědčený bývalý guvernér ČNB.

Vysoká inflace, která je v současnosti nad hranicí sedmnácti procent, sice podle Singera příští rok spadne, ale i kvůli rozhodnutím vlády zůstane relativně vysoká. „Příští rok se čeká devět procent a těch sedmnáct bude historie. Tak jak je ta hra rozehrána, jak se chová vláda pravého středu, tak inflace zase těžko spadne někam hluboko dolů. Na to, abychom zažili návrat, tak to by ceny musely padat masově – ale to nehrozí,“ předpovídá Singer.

Ten prý od vlády Petra Fialy čekal, že se bude chovat více pravicově a například zeštíhlí stát. „Měli jsme tady docela dlouhé období vlády levého středu, které nám stát nafouklo. No, já bych čekal – tedy teď už ne, ale doufal jsem –, že kabinet bude stát vyfukovat,“ je zklamaný Singer.

Je za tím ale podle něj snaha premiéra udržet pohromadě pětikoaliční vládu s různými politickými názory. „Máme koaliční vládu, pro jejíž vůdce je zásadní předcházet rozporům v koalici, nechodit do konfliktů. A pak se ten rozpočet vyvíjí tak, jak se vyvíjí. Druhým dílem a navzdory tomu, co se neustále cituje, nejsme státem, který je ve finančních problémech. Máme okamžitý problém s deficitem rozpočtu, ale nemáme žádný problém s financováním dluhu, s jeho emisí a tak dále,“ říká Singer, že na tom Česká republika není ve srovnání se světem nijak špatně.

„Třetím důvodem je, že máme nárokovou společnost… Máme pocit, že důchodci mají dostat přidáno, zbrojit musíme, válku v Ukrajině musíme vyhrát, ceny energií se nesmějí nikoho dotknout. Dohromady to vytvoří situaci, ve které rozpočet bytní. A inflace, místo aby klesla, bude vyžadovat vyšší sazby a tak dál,“ vypočítává ekonom, jaké výdaje „musí“ vláda vynakládat, aby byli občané spokojení.

„Stále máme pocit, že můžeme něco dostávat, aniž za to něco zaplatíme,“ dodává Singer, že vlády slibují lidem rozdávání peněz, což ale ekonomickou situaci jen zhoršuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin: Podvedli nás, i Merkelová. Válku jsme začali správně. Z Kremlu zní zklamání

7:40 Putin: Podvedli nás, i Merkelová. Válku jsme začali správně. Z Kremlu zní zklamání

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová obhajuje své jednání vůči Rusku a Ukrajině s tím, že Minsk…