Pomalu. Ne jako při radaru. Vyslanec USA odhalil smlouvu a základnu

2.5.2022 11:27 dop.

Michael Dodman, chargé d'affaires na americké ambasádě v Praze, který aktuálně řídí zastoupení USA v České republice, poskytl neobyčejně otevřený rozhovor serveru Seznam Zprávy. V něm promluvil o vojenské spolupráci obou zemí.

Pomalu. Ne jako při radaru. Vyslanec USA odhalil smlouvu a základnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americké velvyslanectví v Praze

Současná iniciativa ministryně Černochové je v rozhovoru prezentována jako „druhý pokus sblížit se v obranných záležitostech“. Tím prvním byla jednání o americkém radaru před patnácti lety.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15500 lidí

Dotaz na diplomatický titul vyřešil tak, že novináře vyzval, ať mu říká prostě „Miku“. Na pražské ambasádě působil už v minulosti, podílel se na vstupu ČR do NATO.

A mezi členy NATO by podle něj bylo velmi vhodné mít vojenskou dohodu, o které ministryně Černochová před cestou do USA hovořila. „Jde o rámcovou smlouvu, která usnadňuje realizaci společných projektů – může jít třeba o společná cvičení – pokud se obě země dohodnou, že takový projekt je důležitý pro obě naše armády,“ vysvětluje Dodman.

V případě, že by se ukázala potřeba nějakého konkrétního projektu, je podle něj velmi užitečné mít „v záloze“ takovou smlouvu, která pro něj může být základem. Dnes na Ukrajině podle diplomata vidíme, jak moc se to může hodit.

„Pokud bychom se v budoucnu rozhodli, že dává smysl mít v Česku vojenskou základnu, bylo by to na základě společného rozhodnutí českých a amerických úřadů a musela by to schválit česká vláda a český parlament. Obranná dohoda by nám však umožnila postupovat rychleji,“ řekl diplomat zcela otevřeně.

CELÝ ROZHOVOR ZDE

Redaktor Seznamu mu připomněl, že dohoda, kterou USA uzavřely se Slovenskem, měla rovnou v přílohách konkrétní místa, kde mají američtí vojáci působit. A proto jej zajímalo, zda diplomatovy opatrné formulace nejsou jen snahou našlapovat opatrně a připravit českou veřejnost na přítomnost americké armády postupně.

„I tak se na to dá dívat,“ připustil chargé d'affaires Dodman. A pokračoval ještě otevřeněji: „Pokud bychom před patnácti lety měli obrannou smlouvu již hotovou v momentě, kdy jsme přišli za českou vládou jednat o radaru v Brdech, bylo by rozhodně snazší dosáhnout finální dohody.“

Pokud jde o současné vyjednávání o obranné dohodě, je optimista. „Na klíčových pozicích jsou nyní v Česku lidé, kteří vyjednávali o protiraketové obraně. Díky tomu bychom v jednáních mohli postupovat svižně,“ uvedl. Lekcí z radaru v Brdech podle něj je, že se musí lépe pracovat s místními komunitami a spolky.

Kromě toho se americký diplomat velmi zajímá o případnou zakázku české armády na nákup nových stíhaček. I to prý bylo součástí „velmi dobré schůzky“ Jany Černochové ve Washingtonu s ministrem Austinem.

Diplomat ujistil, že i když americké zbrojovky teď kvůli Ukrajině registrují zvýšenou poptávku, zakázku pro Česko by určitě zvládly. „Americký obranný průmysl je úžasně robustní a umí navýšit kapacity a expandovat, aby uspokojil poptávku, pokud existuje,“ zdůraznil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…