Německá vláda přestane zveřejňovat podrobnosti o vojenské pomoci Ukrajině, jak prohlásil v sobotu během návštěvy Kyjeva kancléř Friedrich Merz. Uvádění informací o dodávkách zbraňových systémů na Ukrajinu má být omezeno, aby se dosáhlo „strategické nejednoznačnosti“ a zabránilo se Rusku získat jakékoli strategické výhody. „Pod mým vedením bude debata o dodávkách zbraní, rážích, zbraňových systémech a tak dále stažena z očí veřejnosti,“ řekl Merz v Kyjevě.
Po rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 německá vláda zpočátku sporadicky informovala o vojenské pomoci Kyjevu. Pod tlakem poslanců a médií později začala zveřejňovat aktualizovaný seznam dodaných systémů a zboží. Merz, který se úřadu ujal minulé úterý, prohlásil, že závazek Německa podporovat Ukrajinu v boji proti ruské invazi se nezmění. „Německo bude i nadále rozšiřovat svou finanční podporu,“ řekl Merz na setkání v Kyjevě, kde se obracel k dalším evropským lídrům. Spoléhá prý také na podporu dalších zemí Ukrajině.
Merz se vyjádřil k možným dodávkám střel Taurus s plochou dráhou letu. „Ukrajinu vojensky podporujeme v míře, v jaké můžeme, a neseme za ni odpovědnost,“ řekl německý kancléř Merz. „A děláme to proto, abychom tuto válku ukončili.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Naďa Borská