Německá vláda přestane zveřejňovat podrobnosti o vojenské pomoci Ukrajině, jak prohlásil v sobotu během návštěvy Kyjeva kancléř Friedrich Merz. Uvádění informací o dodávkách zbraňových systémů na Ukrajinu má být omezeno, aby se dosáhlo „strategické nejednoznačnosti“ a zabránilo se Rusku získat jakékoli strategické výhody. „Pod mým vedením bude debata o dodávkách zbraní, rážích, zbraňových systémech a tak dále stažena z očí veřejnosti,“ řekl Merz v Kyjevě.
Po rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 německá vláda zpočátku sporadicky informovala o vojenské pomoci Kyjevu. Pod tlakem poslanců a médií později začala zveřejňovat aktualizovaný seznam dodaných systémů a zboží. Merz, který se úřadu ujal minulé úterý, prohlásil, že závazek Německa podporovat Ukrajinu v boji proti ruské invazi se nezmění. „Německo bude i nadále rozšiřovat svou finanční podporu,“ řekl Merz na setkání v Kyjevě, kde se obracel k dalším evropským lídrům. Spoléhá prý také na podporu dalších zemí Ukrajině.
Merz se vyjádřil k možným dodávkám střel Taurus s plochou dráhou letu. „Ukrajinu vojensky podporujeme v míře, v jaké můžeme, a neseme za ni odpovědnost,“ řekl německý kancléř Merz. „A děláme to proto, abychom tuto válku ukončili.“
???????? Merz: We are not an uninvolved third-party or a mediator between two opponents. We are standing unequivocally on Ukraine's side. pic.twitter.com/f7GtHCnxVI
— MAKS 24 ?????? (@Maks_NAFO_FELLA) April 28, 2025
Německo téměř tři roky, s výjimkou prvních měsíců po rozsáhlé ruské invazi v únoru 2022, soustavně zveřejňuje objem a typy zbraní, které dodalo Ukrajině. Oficiální webové stránky německé spolkové vlády uvádějí podrobný seznam tanků, obrněných vozidel, systémů protivzdušné obrany, dronů, munice a dalších zbraní, který zahrnuje dokonce i množství již dodaného vybavení a prognózy budoucích zásilek. Nově jmenovaná vláda pod vedením kancléře Friedricha Merze však hodlá výrazně omezit zveřejňování informací o dodávkách zbraní na Ukrajinu. Toto rozhodnutí má několik strategických důvodů.
Německo dosud poskytlo podrobné zprávy o dodávkách dělostřelecké munice. Nyní, když zbrojní gigant Rheinmetall zvyšuje výrobu granátů a objemy dodávek rostou, může zatajení těchto údajů ruským analytikům ztížit přesný odhad ukrajinských zásob munice.
Dobrý hráč šachu neprozrazuje protivníkovi své tahy dopředu
Ukrajinský diplomat Andrij Melnyk kritizoval Merzovo prohlášení. Podle Melnyka, který byl v letech 2015 až 2022 ukrajinským velvyslancem v Německu, je kancléřovo rozhodnutí špatné. Obává se, že by to mohl být pokus zastřít nedostatečnou vojenskou pomoc.
„Vyvolává to špatné vzpomínky na dobu, kdy předchozí vláda na jaře 2022 chtěla utajením zastřít chybějící vojenskou pomoc,“ uvedl bývalý ukrajinský velvyslanec v Berlíně. „Putin musí přesně vědět, co konkrétně nová německá vláda vojensky dělá, aby ho donutila ke spravedlivému a trvalému míru,“ dodal Melnyk.
Melnykův nástupce, současný velvyslanec v Berlíně Oleksij Makejev, naopak Merzovo rozhodnutí podpořil. „Dobrý hráč šachu přemýšlí několik tahů dopředu. Svému protivníkovi ale tahy neprozrazuje,“ uvedl Makejev. Německo podle něj bude Ukrajině zbraně dál dodávat. „A my víme přesně co a kdy. A jsme spokojeni,“ dodal velvyslanec.
Německá vláda byla v podstatě nucena zveřejnit svou vojenskou pomoc Ukrajině již v roce 2022 ze dvou klíčových důvodů. Zaprvé kvůli rostoucímu tlaku veřejnosti požadujícímu transparentnost. A také aby poskytla přesvědčivé důkazy o roli Německa ve vyzbrojování Ukrajiny, zejména v době, kdy byl Berlín široce kritizován za nedostatečnou vojenskou podporu. Kancléř Merz veřejně vyjádřil podporu transferu řízených střel Taurus na Ukrajinu. Německo zůstává jedním z pravděpodobných kandidátů na dodání systémů protivzdušné obrany Patriot Ukrajině. Vzhledem k tomu, že Berlín již dodal ekvivalent dvou a půl systémů, mohla by nadměrná publicita bránit dalším jednáním.
"Take care, and we keep in touch," — a warm farewell from Merz to Zelenskyy. pic.twitter.com/hHNOqDI6j5
— Catfella ?? ?????????????? (@SusanneM0905) May 11, 2025
Zatímco Německo diskutuje o politické a vojenské hodnotě transferu raket Taurus, společnost Rheinmetall rozšiřuje výrobu granátů, a to i na Ukrajině. Spojené království mezitím zvažuje společné centrum pro výrobu zbraní s Ukrajinou, což signalizuje rostoucí evropský zájem o hlubší spolupráci v oblasti zbrojního průmyslu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Naďa Borská