Poplach! Donald Trump prý dohonil Hillary Clintonovou

26. 5. 2016 9:05

Aktuální průzkumy naznačují, že republikánský kandidát Donald Trump posiluje a původně favorizovaná kandidátka demokratů Hillary Clintonová začíná ztrácet. Jejich šance na získání prezidentského úřadu jsou aktuálně vyrovnané. V Severní Karolíně by Trump dokonce zvítězil.

Poplach! Donald Trump prý dohonil Hillary Clintonovou
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Podle aktuálních průzkumů začíná překvapivě posilovat republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na úkor demokratky Hillary Clintonové. Jak uvádí americký deník Los Angeles Times, předpokládaný souboj o Bílý dům mezi těmito dvěma kandidáty nebude pro demokraty žádnou „procházkou růžovým sadem“, jak si ještě před několika týdny mysleli. „Minimálně tři poslední průzkumy ukazují, že jejich šance stát se americkým prezidentem jsou vyrovnané,“ píše deník.

Trumpovi se podařilo smazat náskok, který si Clintonová po od začátku kampaně udržovala. „Aktuálně by oba získali 43 %. V některých průzkumech má Trump dokonce lehce navrch. Tak překvapivé výsledky bohatě stačí na to, aby šli na některé demokraty mdloby. Nicméně i přes nepříliš pozitivní trend by neměli panikařit,“ soudí Los Angeles Times a konstatuje, že do listopadových voleb stále ještě zbývá více než pět měsíců.

Americký deník připomíná obdobné výsledky před prezidentskými volbami v roce 2012, kdy byly šance republikánského kandidáta Mitta Romneyho a demokrata Baracka Obamy rovněž vyrovnané. Přesto Romney nakonec v listopadu 2012 s Obamou prohrál o čtyři procenta. „O čtyři roky dříve, v květnu 2008, byl republikánský kandidát John McCain jen o krůček za Obamou, a v listopadu prohrál o celých sedm procent,“ poukazuje list na nedávnou minulost.

Celý text v angličtině je ZDE

Ještě větší rozdíl mezi květnovými průzkumy a volbami v listopadu potom spadá do roku 1980, kdy se o Bílý dům utkali republikánský kandidát na prezidenta Ronald Reagan s tehdejším prezidentem Carterem. Ačkoli ještě v květnu ztrácel později úspěšný americký prezident Reagan na svého rivala z řad demokratů propastných dvanáct procent, v listopadu nakonec bezpečně zvítězil a Carter tak v Bílém domě skončil po prvním volebním období.

Jedním z hlavních důvodů, proč se nyní Trumpovi v průzkumech podle Los Angeles Times tak daří, je fakt, že jej začíná podporovat čím dál více republikánů. A to navzdory tomu, že vlivní republikáni typu Romneyho nebo Paula D. Ryana stále odmítají Trumpa podpořit. „Z průzkumu realizovaného NBC News a Wall Street Journal vyplývá, že by Trumpa v přímém souboji s Clintonovou podpořilo 86 % republikánů, což je o 14 % víc než minulý měsíc.“

Naproti tomu demokraté jsou stran podpory Clintonové rozpolcenější a bývalou ministryni zahraničí je ochotno podpořit jen dvě třetiny příznivců Bernieho Sanderse. „Její podpora v rámci celé demokratické strany v průběhu měsíce poklesla z 87 na 84 %. Lze ovšem předpokládat, že jde jen o dočasný výpadek, a jak navíc předvídá politolog William Schneider, Sandersovi voliči nakonec Clintonové hlas v listopadu dají.“

Jak ovšem deník konstatuje, problémem pro Clintonovou může být skutečnost, že mnoho voličů si přeje změnu, což hraje do karet Trumpovi. Ve výše zmíněném průzkumu 53 % respondentů uvedlo, že si přeje v Bílém domě prezidenta, se kterým přijdou hluboké změny. Naproti tomu jen 43 % si přeje pokračovat ve stávajícím trendu a nepřeje si žádné změny. „Clintonová představuje status quo, a to není příliš ideální pozice,“ tvrdí Schneider.

Clintonová také na Trumpa ztrácí mezi nezávislými a „umírněnými“ voliči. „Čím více se posouvá doleva kvůli tlaku ze strany příznivců Bernieho Sanderse, tím méně se jeví volitelná pro nezávislé voliče a voliče pohybující se mezi pravicí a levicí. Clintonová musí najít tu správnou rovnováhu mezi hodně levicově naladěnými voliči a voliči středu, což není vůbec jednoduché,“ soudí politolog David Winston. Clintonové navíc nenahrává ani konstatování inspekce ministerstva zahraničí, že používáním soukromého e-mailu k pracovním účelům v době, kdy stála v čele ministerstva zahraničí, Clintonová porušila pravidla.

Tato a další aféry Clintonové se možná promítly do včera zveřejněného průzkumu veřejného mínění ze Severní Karolíny, kde by podle společnosti blízké demokratům, Public Policy Polling, dalo Donaldu Trumpovi hlas 43 % voličů, ale Clintonové pouze 41 %. Jak připomíná deník The Washington Times, přitom ještě v březnu zde naopak Clintonová o dvě procenta vedla. Průzkum také ukázal, že mezi republikány má Trump podporu 81 %, zatímco Clintonová mezi demokraty 79 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…