Poplach v pražské kavárně: Konvičkova slezina v Kavárně Liberál vyvolala odpor na Facebooku. My hosty nekádrujeme, brání se majitel

11.10.2017 19:05

V liberální pražské Kavárně Liberál si o víkendu (14. října) pořádají soirée konvičkovci. A člen pražských Zelených, který by rád po volbách do Sněmovny, bije na poplach. Jedná se prý o sraz rasistů, co by pro muslimy nejraději stavěli koncentráky. Den před chystaným srazem odmítačů islámu připravuje vzdoroakci. Zjistili jsme více.

Poplach v pražské kavárně: Konvičkova slezina v Kavárně Liberál vyvolala odpor na Facebooku. My hosty nekádrujeme, brání se majitel
Foto: Facebook Kavárny Liberál
Popisek: Interiér Kavárny Liberál

Kavárna Liberál v pražských Holešovicích platí za vyhlášené místo mladých, liberálně smýšlejících intelektuálů. Z logiky věci tak vyplývá, že častěji hostí podporovatele Jiřího Drahoše, Michala Horáčka a Strany zelených než Miloše Zemana či Babišova hnutí ANO. Liberál v názvu pak v mnohých pravděpodobně navodí představu deklarované tolerance i k odlišným názorovým proudům a idejím. 

Jenže v matrixu se zřejmě cosi pokazilo a kolečka se zadrhávají. Na sobotu 14. října si totiž prostor kavárny pronajal známý odmítač islámu a z pohledu levicově smýšlející, promigrantsky naladěné mládeže „satan největší“ islámobijec Martin Konvička. V prostoru se sejde se svým obdobně ideově naladěným kolegou, sociologem Petrem Hamplem a dalšími odmítači uprchlíků. A Konvička je podle mnohých jasným „strašičem před migranty, populistou a extremistou rozsévajícím nenávist“.

 A nebyla by to Praha, aby se její „intelektuální“ fronta či snad pražská kavárna, tedy terminus technicus Miloše Zemana, neohradila. Prapor protestu proti tomu, aby se v progresivním prostředí pražských Holešovic sešli konvičkovci, pak zvedl sochař a člen Strany zelených Pavel Karous. Ten také za stranu mladého Stropnického kandiduje ve sněmovních volbách, a to na 31. místě.  

Karous ve svém postu na Facebooku otevřeně nazývá Konvičku rasistou a xenofobem. Ve svém tvrzení si pomáhá i tvrzením o výroku, který měl podle názoru některých Konvička jednou utrousit, a sice, že by pro muslimy stavěl koncentráky a mlel by je do masokostní moučky. Koneckonců i tento výrok je důvodem, proč akademika a profesionála v oboru brouků Konvičku již přes dva roky vyšetřuje policie.

V reakci na to se na facebookové stránce Liberálu spustila diskuze. Někteří z jejích účastníků majitele kavárny Jakuba Štorka odsuzují a vyhrožují mimo jiné i tím, že jeho podnik přestanou navštěvovat. „Koho pustím, toho podporuji,“ vyjádřil se na stránce k účasti konvičkovců kriticky režisér, dokumentarista a dramaturg Ivo Bystřičan. Vyjádřili se i další. „Pět minut židi, pět minut Hitler. Děkujeme, z celkem významného místa setkávání umělců se stala celkem obyčejná hospoda, která vidí jenom peníze. Fuj a sbohem,“ napsala v komentáři aktivistka LGBT z pražské Kliniky Marie Feryna.

Objevují se ale i hlasy s opačným názorem. „Takže Kavárna Liberál teď bude klidným podnikem bez důležitých, svět zachraňujících neomarxistů? Sláva, jen houšť a větší kapky,“ komentuje aféru uživatel Facebooku Martin P. V podobném duchu si přikládá i další komentář. „Svobodu buď máme, nebo nemáme. Děkuji, pane kavárníku, že se za ni stavíte,“ vyjádřil šéfovi Liberálu svou podporu další z diskutujících, Vašek E.

Šéf Liberálu Jakub Štorek na Facebooku zveřejnil stanovisko, ve kterém se vůči tlakům jasně vymezuje sdělením, že jeho podnik své hosty nekádruje. „Nikdo po vás přece nechce, abyste lustroval hosty, co jdou na pivo. To by bylo nechutné. Tady jde ale o veřejnou debatu rasistů hlásajících nové stavby koncentračních táborů (a je jedno, koho přesně chtějí koncentrovat). To není oslava narozenin,“ kontruje na Štorkovu adresu Péťa H.

Debata skutečně veřejná je. Podle Martina Konvičky, kterého ParlamentníListy.cz oslovily, se ale jedná o „nepolitické, striktně kavárenské a intelektuální setkání“. „Je to veřejné setkání několika lidí, které se uskuteční týden před volbami. Schůzka lidí, kteří nikam nekandidují. Nepředpokládáme, že by se z toho stal nějaký masový mítink,“ sdělil nám Konvička po telefonu. „Nejedná se o žádnou demonstraci nebo něco takového. Jde o zcela kavárenské setkání,“ doplnil.  

„Proč bychom my byli rasisti? Já tomu opravdu nerozumím. My jsme vždycky v Bloku proti islámu vystupovali jako sdružení antirasistické. Spolupracovali jsme s bývalými muslimy nebo oběťmi islámu. To obvinění z rasismu není ani směšné. To je klasická ultralevicová nálepka,“ ohradil se. Zároveň nicméně připustil, že je kvůli svým výrokům stíhán.  

„Jasně. Já bych vám na tu otázku neměl raději odpovědět,“ sdělil Konvička ParlamentnímListům.cz na otázku, zda chtěl skutečně stavět koncentráky, jak o něm Karous na Facebooku tvrdí. „Jsem stále ještě trestně stíhán v této kauze,“ dodal. „Ukažte mi, kde jsem to řekl, a ukažte to orgánům činným v trestním řízení, protože oni se už dva a půl roku snaží toto obvinění dokázat,“ doplnil. „Momentálně mám před domem asi tak 15 jeřábů, šedesát náklaďáků s panely a tvárnicemi a už to stavíme, už to stavíme. Přijďte se podívat,“ zavtipkoval pro ParlamentníListy.cz způsobem, který by mnozí dle názoru redaktora mohli považovat za nevhodný, ba přímo nechutný.

Navzdory postoji majitele kavárny však Konvičkovi odpůrci plánují protiakci. Ta by se v Kavárně Liberál měla konat den před avizovaným setkáním konvičkovců. Akce nese název Poslední pivo v kavárně Liberál a nese náznak avizovaného bojkotu podniku právě kvůli akci Hampla a Konvičky. 

„Ano, je pravdou, že moderní demokracie dává prostor různým názorům a je na provozovateli daného prostoru, zda poskytne místnost. Ale je také na nás, obyvatelích demokratické země, říci provozovatelům Kavárny Liberál, že jsme zde a ozýváme se proti podpoře xenofobů, kteří s demokracií nemají nic společného. Pojďme si dát společně symbolické poslední pivo v kavárně, která se rozhodla hostit ve svých prostorách dne 14. 10. 2017 na agitačním setkání Nezúčastněných např. i Martina Konvičku, který jednou řekl: „Pokud vstoupíme do politiky, vyhrajeme volby, vás, muslimové, nameleme do masokostní moučky,“ píše dvojice organizátorů Ondřej Mirovský a Pavel Karous na Facebooku akce.

V zájmu objektivity redakce ParlamentníchListů.cz oslovila i pana Karouse s prosbou o vyjádření. Na e-mail zatím nereagoval. Naším zájmem se však neváhal pochlubit na Facebooku. „Tak už píšou Parlamentní listy, fujky fujky,“ napsal na Facebooku. Otázky, které jsme Karousovi zaslali, přikládáme níže:


1. Z čeho soudíte, že je M. Konvička rasista? On na toto obvinění argumentuje tím, že islám není žádné náboženství... A proč by měl být rasista pan Hampl?

2. Konvička tvrzení o koncentrácích odmítá stejně jako tu masokostní moučku. Prý to neřekl a policie proti němu vede již dva roky řízení. Z čeho usuzujete, že to skutečně řekl? Tento nenávistný výrok...

3. Plánujete na místě protidemonstraci v den setkání? Co když přeroste v násilí?

4. Kavárna nese ve svém názvu slovo liberál. Nemají podle Vás v liberální kavárně dostat prostor i názory lidí typu pana Konvičky? Kde je podle Vás hranice??

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

19:07 Já už jsem vám jednou řekl... Moderátor ČRo tlačil na Fialu kvůli pandemickému zákonu. Ten se nakonec neudržel

Premiér Petr Fiala z ODS byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, kde se věnoval vývoji epidemie. Věří…