Poplatky u lékaře by se mohly zvýšit na 50 korun

12. 4. 2012 15:00

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zvýšení některých poplatků. U lékaře by se mohlo místo nynějších 30 platit 50 korun, u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát dvě stě až několik set. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Poplatky u lékaře by se mohly zvýšit na 50 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Podle Noska úřad chystá také rozšíření nadstandardů, pokud Ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. "Jsme v intenzivním kontaktu s odbornými společnostmi, které připravují další návrhy," uvedl náměstek. Spoluúčast pacientů v českém zdravotnickém systému by měla do roku 2014 vzrůst o pět procentních bodů na 22 procent. Vládní strany se na tom dohodly už loni na konci června v dodatku ke koaliční smlouvě.

Budou peníze na závažné případy

"Cílem není, jak s oblibou říká opozice, vytahovat peníze z kapes daňových poplatníků, ale mít v systému dostatek peněz na závažné úkony typu onkologické péče či léčení roztroušené sklerózy," zopakoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pacienti by si podle ministra mohli v budoucnu připlácet třeba za všechny zubní plomby, dlouhodobé rehabilitace, dlouhodobou péči, zdravotní dopravu, lázně a podobně.

Za regulační poplatky v roce 2010 pacienti vydali 5,6 miliardy korun. Je to o tři procenta méně než v roce předchozím. Ke snížení vybrané částky přispělo zrušení poplatků u lékaře pro děti od dubna 2009 i omezení nadbytečných návštěv v ordinaci. Domácnosti daly v roce 2010 nejvíc - 48 procent peněz - za poplatky za recept.

Celkem 27 procent bylo za návštěvu lékaře a 22 procent za hospitalizaci. Poplatky za pohotovost tvořily tři procenta. Ústavní soud nyní posuzuje rozdělení péče na standardní a nadstandardní, které zavedla novela o zdravotním pojištění. Na soudce se obrátila se stížností opoziční ČSSD. Pokud uznají, že je nadstandard v pořádku, chystá ministerstvo jeho rozšíření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…