Poprask: Šéf francouzské rozvědky řekl, že Rusko nechystá žádnou invazi na Ukrajinu

14. 4. 2015 16:10

S překvapivým prohlášením vystoupil šéf francouzské rozvědky. Podle něj Rusko žádnou invazi na Ukrajinu nechystá, ani nechystalo a zprávy NATO jsou zkreslené. Informoval o tom server Lidovky.cz s tím, že prohlášení šéfa francouzské tajné služby, generála Christopha Gomarta, se objevilo na webu francouzského parlamentu.

Poprask: Šéf francouzské rozvědky řekl, že Rusko nechystá žádnou invazi na Ukrajinu
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

„Problém s NATO spočívá v tom, že mu dominují američtí zpravodajci, zatímco francouzská rozvědka není brána příliš vážně. NATO oznámilo, že Rusové plánují invazi na Ukrajinu, zatímco podle DRM (Direction du renseignement militaire, název francouzské rozvědky) tomu nic nenasvědčovalo,“ uvedl Gomart.

Na první pohled šokující zprávu však Gomart rozvádí do podrobností: „Rusové nevyslali na Ukrajinu své velení, transporty ani polní nemocnice, takže se o invazi nedá mluvit. (...) Nakonec se ukázalo, že jsme měli pravdu, protože pokud se na Ukrajině objevili ruští vojáci, tak ne jako invazní jednotky, ale jako prostředek, jak vyvinout tlak na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka,“ vysvětlil.

Gomart tak v podstatě jen vyvrací hypotézu, že Rusko podniklo nebo hodlá podniknout otevřenou vojenskou invazi s plným nasazením armády a polní techniky. Na tom se ale shoduje i řada západních pozorovatelů, kteří upozorňují na „hybridní“ povahu konfliktu. V něm dochází ze strany Ruska spíše k podpoře separatistů a občasným průnikům jednotek a vojenské techniky přes hranici.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chudé Velikonoce. Koledníkům zavřete před nosem. A tohle Hamáček neřekne

14:46 Chudé Velikonoce. Koledníkům zavřete před nosem. A tohle Hamáček neřekne

Na brífinku po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) apeloval na obča…