Populisté, falešné ideologie, „šmejdi“. Z Velehradu zazněla varovná slova arcibiskupa Graubnera

06.07.2018 11:57

Informace nestačí, musíme hledat moudrost, to jsou slova Jana Graubnera, olomouckého arcibiskupa. A promluvil i kardinál Dominik Duka: vyčetl společnosti, že vyznává špatné vlastnosti. Zprávu z Velehradu přinesly novinky.cz.

Populisté, falešné ideologie, „šmejdi“. Z Velehradu zazněla varovná slova arcibiskupa Graubnera
Foto: velehrad.eu
Popisek: Na Velehradě začínají Dny lidí dobré vůle.

Arcibiskup Graubner připomně Cyrila a Metoděje, kteří podle něj položili základy křesťanské kultury a státnosti. Dle jeho slov, nejlepší plody našeho národa rostly vždy z evangelia, když bylo přijato do života a přeloženo do řeči skutků. A není prý nic lepšího, než se boží moudrostí řídit i teď. Pak nás, podle Graubnera, nemohou zmást ani populisté, ani falešné ideologie, ani „šmejdi“ mezi obchodníky.

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 9397 lidí

Zabrousil i do ekologie a vyčetl všem krátkozrakost. Ta nám údajně zabraňuje přiznat, že oteplování je problém, a chovat se vůči přírodě zodpovědně. Prý si myslíme, že je všechno v pořádku, když z kohoutků teče voda. A krátkozrakost zmínil i v souvislosti s politikou. Podle něj neseme odpovědnost za to, že „roste politický vliv potomků diktátorů“. Údajně nejsme schopni vidět souvislosti a odepřít si příjemné věci. Proto nevidíme, že se u nás šíří ideologie jako marxismus, který přesedlal z ekonomické roviny na tu sociální. Informace k životu nestačí, poskytují falešný pocit, že víme všechno, myslí si Graubner. „Je třeba hledat skutečnou moudrost,“ kázal.

Kardinál Duka pak připomněl všechna důležitá osmičková výročí jako začátek a konec třicetileté války, nepokoje roku 1848 a události 20. století a spojil je s Velehradem. Řekl, že právě zde jsou počátky české státnosti. A věnoval se i sočasné společnosti. „Vyznáváme nedostatek vděčnosti a úcty, opravdové solidarity. Vyznáváme, že jsme mnohé v průběhu staletí pokřivili špatným jednáním, nevěrností, zbabělostí a mnohdy dokonce i zradou,“ hřímal Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…