Pořad Newsroom pravidelně informuje o nás. Teď jsme se zeptali my: Pracoval někdy moderátor Rosí v soukromé sféře? A ČT ztichla

13.04.2018 16:21

Pořad, který uvádí bývalý moderátor Dobrého rána Luboš Rosí, je svým zaměřením orientován na média. To znamená, že Rosí a jeho tým každý týden přináší informace o tom, co se v nich děje. A je jakýmsi nepsaným zákonem těchto veřejnoprávních novinářů, že s železnou pravidelností zmiňují také ParlamentníListy.cz či další média, která spadají do holdingové struktury akciové společnosti OUR MEDIA.

Pořad Newsroom pravidelně informuje o nás. Teď jsme se zeptali my: Pracoval někdy moderátor Rosí v soukromé sféře? A ČT ztichla
Foto: repro ČT
Popisek: Luboš Rosí

Naposledy to bylo uplynulou neděli, kdy Newsroom spekuloval o tom, jak funguje například Praha TV. V té svůj podíl drží právě OUR MEDIA a.s. „Mnohamilionové částky na reportáže na zakázku dostává třeba i televize Praha,“ sdělil divákům Rosí. Redaktorka Tereza Řezníčková později podotkla, že „…televize na Ústecku není výjimkou. V podobném režimu fungují i další regionální televize. To připouští i vysílací rada.“

Podobných reportáží a zmínek, které míří proti společnosti OUR MEDIA a.s., je v tomto veřejnoprávním pořadu mnoho. Také proto ParlamentníListy.cz zajímalo, jaké mohou mít dopad. Ptali jsme se zástupců ČT nejen na sledovanost, ale také na přesné náklady a pozici Luboše Rosího. Ten je totiž placen z veřejných peněz prakticky od roku 1999.

Jak šel (veřejnoprávní) čas moderátora Rosího:

  • od r. 2013 – vedoucí redaktor, Redakce plánování a analýz ČT
  • 2012–2013 – editor pořadu Události
  • 2009–2011 – editor Událostí v regionech
  • 2006–2012 – redaktor zpravodajství Domácí redakce ČT
  • 2003–2006 – redaktor zpravodajství ČT Ostrava, editor a moderátor Dobrého rána
  • 1999–2003 – redaktor zpravodajství ČT Brno

Po několika dnech čekání nakonec odpovědi z ČT dorazily, byť neúplné a nepřesné.

Anketa

Kterého politika ANO vyjma Babiše máte nejraději?

20%
2%
4%
hlasovalo: 4765 lidí
„Průměrná sledovanost pořadu Newsroom činí v letošním roce 93 tisíc diváků ve skupině 15+. Rozpočet Newsroomu odpovídá obvyklým nákladům na tento typ pořadů," uvedla za tiskové oddělení Karolína Blinková. Přesnou sumu, jakou veřejnoprávní poplatníci za pořad platí, sdělit odmítla.

Naši redakci zároveň zajímalo, co kromě moderování Rosí dělá. Na webu ČT totiž vedle jeho jména stojí, "vedoucí redaktor, Redakce plánování a analýz ČT". Co tato údajná analytická divize dělá? „Redakce plánování připravuje rešerše a analýzy pro potřeby redaktorů, moderátorů a dramaturgů k jednotlivým pořadům ČT24. Zároveň vyhledává původní témata, která se poté vysílají například ve Studiu 6, v Událostech v Regionech, nebo jsou umístěny na webu ČT24. Redakce se také věnuje sledování aktuálních kauz – výstupem je například žlutá lišta ve vysílání ČT,“ dodala Blinková.

ParlamentníListy.cz rovněž zajímalo, zdali moderátor Rosí našel svůj osud v médiích už během studií. Jak sám uvádí, v letech 2008 – 2010 studoval FSV UK Praha a předtím mezi lety 2004 a 2006 FF Univerzitu Palackého Olomouc. Naše otázka zněla jednoduše: „Jak zněla jeho diplomová či bakalářská práce 2004–2006 – FF Univerzita Palackého Olomouc, žurnalistika (můžeme ji vidět?)" ČT na dotaz nereagovala.

Poslední, co jsme se v souvislosti s Rosím ptali, bylo také zdánlivě jednoduché: „Pracoval někdy pan Rosí v soukromé sféře, nebo je celou svou dosavadní praxi spojen s veřejnoprávním médiem?“ Ani zde jsme se odpovědi nedočkali. Z životopisu „zapáleného novináře“ vyplývá jen to, že mezi lety 1997 a 1999 psal články pro média jako Slovo, Rovnost, MF Dnes či Musicserver.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…