Pořad o pravdě a lži. Na ČT. Pamětník Petr Bohuš jej rozebral

17.07.2023 20:09 | Zprávy

Petr Bohuš se na svém portálu věnoval úmrtí Milana Kundery. Ve světě patřil k nejznámějším a nejuznávanějším českým spisovatelům. Bohuš si všímal všech politiků, kteří se ke Kunderově smrti vyjádřili, ale i reportážím, jež mu věnovala Česká televize.

Pořad o pravdě a lži. Na ČT. Pamětník Petr Bohuš jej rozebral
Foto: Repro Youtube
Popisek: Spisovatel Milan Kundera

„Nikdy nevíte, co je pravda a co lež. Nikdo v tom nemůže mít úplnou jistotu. Říká v jednom z rozhovorů spisovatel Milan Kundera v úvodní větě reportáže, kterou Česká televize zpracovala jako medailonek k úmrtí slavného spisovatele. Nikdy nevíte, co je pravda a co lež. Nikdy nemůžete mít úplnou jistotu. Kouzlo nechtěného,“ poznamenal Bohuš ve svém pořadu.

„Česká televize uvádí myšlenku Milana Kundery o pravdě a lži. Televize, která o svých pravdách nepochybuje. Je jedno, jestli se týkají covidu, konfliktu na Ukrajině, inflace nebo jiných témat. Česká televize, která lidi s jinými názory odsuzuje. Zamyslí se nad myšlenkami Milana Kundery? Nebo jeho úvahu o pravdě a lži uvádí jen tak, pro parádu?“ ptal se Bohuš.

„Někdo Milana Kunderu obdivuje, někomu se možná nelíbí jeho mladické budovatelské postoje, další uvěřili historce, v níž byl spisovatel očerněn za údajné udání v dávných letech. Jak už to ale bývá, úsudky bývají často založeny na nedostatku informací a schopnosti podívat se na věci v souvislostech. Na to, co je v pozadí. A spisovatelé, Moraváci, to obecně nemají lehké. Je třeba je mít pod kontrolou, pro jistotu. Zvláště když jsou slavní a mohli by na sebe strhnout pozornost,“ uvedl Bohuš. 

V roce 2007 získal Státní cenu za literaturu. O rok později přinesl týdeník Respekt informaci, že měl Kundera v 50. letech udat policii západního agenta Dvořáčka. Romanopisec nařčení odmítl. 

„Příznivci Milana Kundery se vyrojili jako houby po dešti. Dnes je to bezpečné. Ke Kunderovi se hlásí kdekdo, i politici i ti, kteří byli před rokem 1989 součástí režimu, kvůli kterému nemohli lidé knihy Milana Kundery poznat nebo je museli číst potají. V samizdatu, ve špatně vytištěných výtiscích. Pašovali je domů, v napětí se strachem, aby je nechytili. Pod košilí. Nesnesitelná lehkost bytí,“ poznamenal Bohuš. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…