Porošenko je nepřítel národa, udeřila Nadija Savčenková. A další bomby o Ukrajině

02.02.2017 8:35

Poslankyně ukrajinského parlamentu a bývalá letkyně Nadija Savčenková v rozhovoru pro deník Novoe Vremja nazvala prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka „nepřítelem národa“, informuje Rádio Svoboda.

Porošenko je nepřítel národa, udeřila Nadija Savčenková. A další bomby o Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinská politička a bývalá vojenská pilotka Nadija Savčenková

„Mým nepřítelem je ten, kdo je nepřítelem ukrajinského národa, kdo ztěžuje Ukrajincům život. Když mi tolik lidí říká, že je s každým dnem jejich život těžší a těžší, tak bych řekla, že i on je nepřítelem národa,“ odpověděla Savčenková v rozhovoru na otázku týkající se jejích vztahů s prezidentem Ukrajiny.

Více informací ZDE

Savčenková dále uvedla, že se s „nepřítelem chystá bojovat za využití všech dostupných zákonných prostředků, včetně těch politických“. Politička má prý již jasný plán, jak získat zpět Donbas. Zatím ovšem prý nemá dostatek pravomocí na jeho realizaci.

„Všechny své návrhy jsem předložila našim politikům a zástupcům silových struktur i evropským politikům,“ uvedla.

Ukrajinská vláda je podle Savčenkové druhým největším nepřítelem ukrajinského národa. Na prvním místě stále stojí Rusko.

Anketa

Vrátí se Krym někdy Ukrajině?

2%
98%
hlasovalo: 5387 lidí

Podle posledních zpráv z východu Ukrajiny jsou některé části země na pokraji humanitární katastrofy. Může za to obnovení bojů mezi ukrajinskou armádou a Ruskem podporovanými separatisty, které si již vyžádaly 19 lidských životů a výrazně zhoršily životní podmínky pro tisíce lidí, kteří se ocitli bez vody a vytápění.

Mnohá světová média v obnovení bojů na Ukrajině vidí jakýsi test pro novou prezidentskou administrativu Spojených států, která má podle očekávání usilovat o normalizaci vztahů s Ruskem.

V posledních několika dnech se obě strany konfliktu vzájemně obviňovaly z porušování minských dohod. Ve středu vedení ukrajinské armády uvedlo, že přes noc přišlo o tři muže. Vedení separatistů zas tvrdí, že ukrajinská strana zapříčinila smrt čtyř civilistů.

Indikátorem nové americké zahraniční politiky vůči Ukrajině může být již to, že americké ministerstvo zahraničí (State Department, pozn. red.) nijak neodsoudilo počínání Ruska či separatistů, což bylo v minulosti v podobných situacích pravidlem.

Tiskový mluvčí ministerstva Mark Toner prohlásil, že „Spojené státy se obávají dalšího násilí“ a vyzval obě strany k „okamžitému přerušení bojů“. „O vině té či oné strany v tiskovém prohlášení žádná zmínka nebyla,“ píše britský Guardian.

Ruský státní deník Rossijskaja Gazeta si změny v rétorice všiml a nezapomněl na ni upozornit.

„Washington neobviňuje neuznané republiky na východní Ukrajině z narušení režimu klidu zbraní ani otevřeně nepodporuje Kyjev a o roli Ruska v celém konfliktu neříká vůbec nic.“

Zajímavé je, že zcela jiným způsobem se o současné situaci na Ukrajině vyjadřovali zástupci mise Spojených států v rámci OBSE.

„Rusko a jeho separatisté vyprovokovali konflikt v Avdiivke,“ uvedla zástupkyně USA v OBSE Kate Byrnesová.

Moskva ukrajinskou stranu viní z toho, že úmyslně vyprovokovala konflikt, jelikož se obává zlepšení vztahů mezi Trumpem a Putinem.

„Kyjev se pokouší využít konfliktu, který sám vyprovokoval, k tomu, aby nemusel dodržovat minskou dohodu a ze všeho vinil Rusko,“ uvedl ruský poradce ministra zahraničí Juri Ušakov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: fibTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…