Porošenko nechce vyhlašovat válečný stav, Kreml krotí separatisty

15. 2. 2015 17:58

Velení ukrajinské armády zatím nevidí důvody pro vyhlášení válečného stavu, o jehož zavedení hovořil v minulých dnech prezident Petro Porošenko pro případ nezdaru dojednaného příměří. Podle generálního štábu ukrajinské armády se dosavadní případy porušení klidu zbraní omezují na lokální incidenty a provokace separatistů. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov.

Porošenko nechce vyhlašovat válečný stav, Kreml krotí separatisty
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

Ukrajinská armáda bude na útočné akce povstalců odpovídat až v případě, že budou jejich zjevným terčem ukrajinské jednotky nebo civilní objekty, prohlásil Selezňov. Dosavadní palba je podle něj vedena bez očividného taktického cíle.

Podle Andrije Lysenka, mluvčího protipovstalecké operace, už armáda připravuje stanoviště pro dislokaci odsunuté těžké bojové techniky. Její stažení z frontové linie do vzdálenosti 50 až 70 kilometrů ukládají oběma stranám dohody z běloruského Minsku. Mělo by se tak stát do dvou týdnů počínaje pondělím.

Kremelský mluvčí Dmitri Peskov: Všechny body musejí být naplněny

Vzbouřenci ale podle Lysenka v tomto ohledu zatím žádnou aktivitu nevykazují. Armáda začne techniku stahovat z fronty až v okamžiku, kdy se ke stejnému kroku odhodlají separatisté, řekl mluvčí.

Mluvčí vzbouřenců Eduard Basurin dnes ale naopak deklaroval právo povstaleckých oddílů na další bojové operace ve strategicky položeném městě Debalceve. Důležitá železniční křižovatka prý leží uvnitř povstaleckého území a dohoda o klidu zbraní se na ni nevztahuje. Podle kyjevských médií se i dnes ráno z okolí města ozývaly výstřely a výbuchy.

Na Basurinovo prohlášení dnes reagoval kremelský mluvčí Dmitri Peskov, který obě strany konfliktu vyzval k bezpodmínečnému dodržení všech bodů minské smlouvy. "Postup jednotlivých akcí obsahuje balík opatření z Minsku. Všechny jeho body musejí být naplněny bez podmínek," zdůraznil Peskov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

14:41 VIDEO „Dvojitou? Mám.“ Češi už přečůrali vládní nesmysl

Z nových vládních nařízení se největším terčem posměchu stal příkaz nosit dvě chirurgické roušky na …